Tko god smatra da SAD-u bar na neki način ne pogoduje iranski nuklearni program, u prilično je velikoj zabludi, pokazuje izvještaj Kongresne istražne službe. Naime, ovo je tijelo objavilo kako se izvoz oružja iz SAD-a tijekom prošle godine utrostručio, a na račune sjelo čak 66 milijardi dolara, što predstavlja najveću jednogodišnju zaradu od prodaje oružja u povijesti SAD-a.
Kupci su ponajprije američki saveznici s područja Bliskog istoka, pogotovo Saudijska Arabija, koja je višestruko povećala svoje uobičajene narudžbe zbog nuklearnih ambicija režima u Teheranu. S prošlogodišnjom prodajom američki proizvođači zauzeli su gotovo dvije trećine globalnog tržišta naoružanja koje se procjenjuje na oko 85,3 milijarde dolara.
S druge strane, ostalim velikim igračima na ovom tržištu, osim Francuske, ne cvjetaju ruže, pa svi bilježe pad prodaje oružja u odnosu na protekle godine. Vrijednost francuskog izvoza porasla je sa 1,8 milijardi na 4,4 milijarde dolara, no zato je izvoz oružja iz Rusije gotovo prepolovljen, na 4,8 milijardi dolara. Većina američke vojne prodaje odnosila se na zrakoplove i složene sustave proturaketne obrane jer glavni prošlogodišnji kupci poput Arabije, Ujedinjenih Arapskih Emirata i Omana nemaju kopnenu granicu s Iranom te ne trebaju pješačko naoružanje.
Odavno se zna da proizvođači oružja pokreću ratove, prodaš oružje jednoj strani onda ga hoće i ona druga strana a i oni u njihovoj blizini ga isto hoće i tako u nedogled. Hrvatska bi isto trebala napraviti jedno 10-15-tak tvornica oružja i nebi kod nas bilo krize.