Šok, nevjerica, suze, plač, tuga, ogorčenost, pa čak i bijes – emocije su koje su se ispreplitale na samoinicijativnom roditeljskom sastanku u IV. OŠ Bjelovar, a koji je održan zbog odluke ravnatelja Milijana Bojanovića da od četiri sedma razredna odjela, utemelji budućih pet osmih, tj. uvede još jedan novi radi spašavaja radnog mjesta za jednog učitelja u razrednoj nastavi i sprečavanja smanjenja satnice za njih još desetak u predmetnoj nastavi. Gotovo da se dogodio presedan jer u bilo kojoj drugoj situaciji apsurdno bi zvučalo da se umjesto spašavanja radnih mjesta zagovara uručenje otkaza.
Previsoka cijena rohade
Naime, spomenuta je odluka, prema kojoj je novo osmo razredno odjeljene utemeljeno izdvajanjem u prosjeku šest učenika iz četiri sedma razreda, isprovocirala izvanredni roditeljski sastanak, na kojemu su je roditelji jednoglasno ocijenili skandaloznom, pripisavši joj epitet liste za odstrel učenika.
Stoga ne čudi što je sastanak pretvoren u žučnu raspravu u kojoj su prevladavali povišeni tonovi u uzavrelom ozračju, jer u nepomirljivoj situaciji s jedne su strane roditelji branili prava svoje djece, a za protivnika su imali suprotstavljenu školsku stranu koja je čvrsto štitila nastavnike, i svoje odluke proizišle iz naputka resornog ministarstva.
- Najviše nas pogađa način na koji je rohada izvedena, bez našeg znanja. Škola bi trebala biti pedagoška ustanova koja prvotno treba misliti na djecu, a ne kako je u ovom slučaju postavljeno da se na prvom mjestu zbrinjava školsko osoblje. Naravno da nikome ne želimo da ostane bez posla, ali pitanje je, je li bilo pametnijih rješenja i hoćemo li za takvo neobazrivo djelo platiti previsoku cijenu, s obzirom da se na "diktiran" način razdvajaju najosjetljiviji naraštaji koji se dogodine moraju boriti za što bolje ocijene kako bi upisali željeno zvanje u srednjoj školi, a koje će im predodrediti cijeli budući život - upitala je Sanja Belec Bačeković, jedna od ogorčenih roditelja.
U daljem obrušavanju na ravnatelja Bojanovića, ujedinjeni roditelji najviše mu zamjeraju što ih je doveo pred svršen čin, bez sazivanja sastanka u takvoj alarmantnoj situaciji.
- Ravnatelj je 16. lipnja, dva dana prije završetka škole dobio naputak iz ministarstva, pa ovaj njegov potez jedino mogu smatrati samovoljom. Najviše mu spočitavam što su informacije vezane uz našu djecu tajne, jer u suprotnom psihološki bi pripremili djecu na ovakav šok, te bi sugestijama zajednički sudjelovali u iznalaženju načina za krojenje što bezbolnijeg premještaja - kao nezadovoljan roditelj poručuje Ružica Polak.
Drugog izbora nije bilo
- Pa, što mislite da smo mi to htjeli, mi smo to morali učiniti. Ne spavam već dva dana znajući da ćete biti ovako nezadovoljni, ali vjerujte drugog izbora nije bilo, a rohade su pretrpjeli i učenici 3. razreda, pri čemu smo se vodili primjerenim kriterijima - roditeljima se obratio ravnatelj Bojanović. Dodao je kako je postupio u skladu sa zakonom, tj. po naputku Ministarstva znanosti obrazovanja i športa i pravilniku o broju učenika u redovitom i kombiniranom razrednom odjeljenju, ali i pedagoškim standardom.
- U školskoj godini 2010/11. došlo je do smanjenja broja učenika (50 manje) što je glavni uzrok svim ovim rohadama. Ovo nije jedinstven slučaj, a sličnih će situacija zasigurno biti i u drugim školama - obrazlaže i upozorava Bojanović.
Sigurno će im ostati nepopravljive traume iz djetinjstva. Ubrzo će se javiti i pravobraniteljica. Trebali su dati ljudima otkaze da ne bi tako traumatizirali djecu.