Uhićen je 24-godišnjak iz Osijeka zbog sumnje da je počinio kazneno djelo spolnog iskorištavanja i zlostavljanja djece.
- U vremenu od 15. veljače 2018. do 5. kolovoza 2019. godine, 24-godišnjak je putem više društvenih mreža pribavljao, posjedovao i distribuirao veliku količinu sadržaja spolnog iskorištavanja i zlostavljanja djece - priopćila je PU osječko-baranjska.
Pretragom doma 24-godišnjaka pronađena je i oduzeta veća količina CD-ova, DVD-ova, USB stikova i prijenosnih diskova, mobilnih telefona, više stolnih računala i jedno prijenosno računalo. Pretragom oduzete informatičke opreme i korisničkih računa pronađena je velika količina multimedijskog sadržaja u obliku fotografija i video snimki fotografija spolnog iskorištavanja i zlostavljanja djece.
Zbog počinjenog kaznenog djela počinitelj je uhićen i predan pritvorskom nadzorniku.
Policija je objavila i upozorenje roditeljima kako spriječiti kaznena djela na štetu djece koje prenosimo:
Zabrana pristupa Internetu nije rješenje, već je s djetetom potrebno dogovoriti načine i uvjete njegovog korištenja. Povremeno provjerite kakve aplikacije vaše dijete ima instalirane na mobitelu ili računalu i utvrdite koje od njih koristi kod komunikacije s drugim osobama. Poznate internet-stranice dijete će pronaći putem izbornika "Omiljena web-mjesta“ (engl. favorites; bookmark) u internetskom pregledniku pa ga povremeno pregledajte, a djeci predškolskog uzrasta ograničite pristup internet-stranicama koje smatrate neprihvatljivima (raznim zaštitnim programima ili roditeljskim).
Upoznajte se s alatima za praćenje aktivnosti na Internet pregledniku (povijest pretraživanja) i programima namijenjenim postavljenju sigurnosne zaštite (npr. Windows live Obiteljska sigurnost – dostupan na hrvatskom jeziku)
Zajednički posjećujte internetske stranice kako biste se upoznali sa sklonostima i navikama vašeg djeteta na Internetu.
Pronađite vremena da odgovorite djetetu kada vas pita o bilo čemu što ne zna o Internetu te potičite razgovore o sadržajima koje pregledava.
Poučite dijete koje su prednosti Interneta i modernih medija, ali i koje opasnosti skriva. Brojeve potencijalnih žrtava počinitelji mogu doznati preko različitih internet chatova ili mobilnih aplikacija za komunikaciju i dijeljenje raznih sadržaja.
Budite iznimno oprezni kod dijeljenja fotografija putem društvenih mreža jer ih time činite dostupnima i osobama izvan vašeg kruga prijatelja i članova obitelji.Već pri prvom posjetu Internetu potrebno je djetetu postaviti temelje sigurnog i kulturnog ponašanja u virtualnom svijetu. Djeca sve više koriste osobna računala i mobitele za komunikaciju s drugim, kako poznatim, tako i nepoznatim osobama.
Sve što ih naučite i dozvolite im, temelj je za stvaranje dobrih korisničkih navika i za poštivanje pravila kod djece. Vaše dijete ima pravo na privatnost, ali je vaša dužnost znati s kim komunicira. U slučaju da posumnjate da je vaše dijete žrtva seksualnog zlostavljanja ili pronađete bilo kakav trag na računalu (fotografija, video, poruke elektroničke pošte), bez odgode podijelite svoju zabrinutost s djetetom i razgovarajte s njim o tome problemu. Ako i nakon razgovora s djetetom niste zadovoljni objašnjenjem koje vam je dalo i ako ste iz bilo kojeg razloga i dalje zabrinuti, potražite pomoć stručnjaka.
Možete obavijestiti policiju na telefon 192, adresu elektroničke pošte policija@mup.hr, online putem Red Button prijave ili izravno doći u policijsku postaju.
Kakve sankcije su predviđene za takve monstrume? Hoće li i taj na naš račun ležati u zatvoru, vježbati u teretani, gledati TV, čitati, šetati po zatvorskom dvorištu i dobivati dnevnicu za to?