LONDON SLIJEDI WASHINGTON

UK uveo ‘simbolične sankcije’ protiv Rusa, odnosi sve gori

Britain's Prime Minister Boris Johnson's address to the nation from No 10 Downing Street
Foto: Andrew Parsons/REUTERS/PIXSELL/REUTERS/PIXSELL
1/3
08.07.2020.
u 23:33

Premijer Boris Johnson nakon Brexita pokazuje da slijedi politiku SAD-a

Ujedinjeno je Kraljevstvo u jednoj od prvih autonomnih vanjskopolitičkih odluka nakon Brexita objavilo uvođenje sankcija za državljane Rusije, Saudijske Arabije, Sjeverne Koreje i Mjanmara, kojima spočitava kršenje ljudskih prava. Sankcije će uključivati zabranu ulaska na teritorij Ujedinjenog Kraljevstva i zapljenu eventualne imovine koju konkretni pojedinci imaju u toj zemlji.

Najviše su pozornosti izazvale sankcije za 25 Rusa koji su sudjelovali u kršenju prava poreznog savjetnika Sergeja Magnitskog, koji je uhićen 2008. te je 2009. ubijen u zatvoru nakon dugotrajnog mučenja. Najviši je dužnosnik kojem su uvedene sankcije saveznik predsjednika Vladimira Putina i tužitelj u Moskvi Aleksandar Bastrikin, a meta je i Dmitrij Kratov, liječnik u poznatom zatvoru Butirka u kojem je Magnitski pretučen do smrti. Na suđenju, koje je bilo žestoko kritizirano i proglašeno bizarnim, sud u Moskvi proglasio je 2013. Magnitskog krivim za izbjegavanje plaćanja poreza, i to četiri godine nakon njegove smrti, a kazna mu je izrečena ispred praznog kaveza na prvom posmrtnom suđenju u Rusiji.

Sjedinjene su Države još 2012. prema gotovo istom “Magnitski zakonu” uvele sankcije za brojne ruske državljane te su akciju Britanaca analitičari prozvali identičnom onom Washingtona. Ruski su kritičari britanske sankcije proglasili tek simboličnima te ističu da Bastrikin nema imovine u UK, a slučaj Magnitski većinom demantiraju. Moskva je najavila i protumjere što je još jedan signal loših odnosa Moskve i Londona.

UK je uveo sankcije i protiv 20 Saudijaca zbog uloge u ubojstvu novinara Jamala Khashoggija 2018. godine. Među njima su i šestorica bliskih saveznika saudijskog princa Mohameda bin Salmana. London je sankcionirao i dvojicu zapovjednika vojske Mjanmara, koje optužuju za genocid nad muslimanima iz naroda Rohindža. Sankcije su uvedene i za dvojicu dužnosnika Sjeverne Koreje zbog gradnje tajnih zatvorskih kampova u toj zemlji.

Komentara 2

SO
Sotona
09:42 09.07.2020.

DI WASHINGTON UK uveo ‘simbolične sankcije’ protiv Rusa, odnosi sve gori Premijer Boris Johnson nakon Brexita pokazuje da slijedi politiku SAD-a a ne Tanganjike ili Ugande .. na veliko čuđenje Korone . Ja ne bih rekao da slijedi nego uostalomm kao i preostali NATO saveznici odgovorno postupa prema uputama naredbama vrhovne komande.U stvari tu i nema komande to je na zapadu - u krvi i znaju svi to što kaže Prvi je politika Amerike ujedno je to je zakon za sve demokrate . I kako znamo nema tu nikakvoga problema sve jasno Zapadna politika je super jasna transparentna ; mi na jednoj strani a vi Rusi i Kinezi gledajte da budete "NATO 2 " i dobro spremni pa kad dođe do hidrogensko&atomskog obračuna da se zna !!!!

SI
sisavac
07:20 09.07.2020.

magnitski je umro u zatvoru. nije bio mučen, to je zapadna mantra, koju je proširio suradnik magnitskog, koji je snjim bio upleten u financijske malverzacije, radi kojih je magnitski i uhićen, a za ovog su rusi izdali međunarodnu tjeralicu, koju naravno vrli moralni zapad ne poštuje, jer se bjegunac brani sa ovim optužbama na račun rusa. pazite, lik je optužen za pronevjeru 230 mil dolara, jer sa svojim kompanjonima lažno prikazao promet od preko 1 milijardu dolara, pa tražio i dobio od države povrat poreza, koje je vješto pospremio na račune u zapadnim bankama. e sad, rus je to skužio, to pranje novca, i naravno da potražuje i novac i kaznu za krivca. sjetimo se i kod nas svako malo se uhvati nekog tko je lažno prikazivao promet, pa kao prebijao pdv.... deseci milijuna kuna samo tako. a u rusiji je sve 50 puta veće, pa i cifre. fora je da kad god rus nekog traži zbog financijskih malverzacija, a taj s novcem pobjegne u većinom englesku, nikad ne dođe do izručenja, već sve poprimi političku formu, obračun ruske države s oporbom! što se tako nisu branile njemačke i švicarske banke, kad su ih ameri optužili za kršenje njihovih zakona... što oni nisu se pozvali na politiku..?

Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije