Još je lani u travnju ukinut Savjet županice koji je imao 12 članova, a i funkcija posebnog savjetnika za branitelje. No, istodobno su formirana tri nova savjeta: Savjet za pitanja hrvatskih branitelja i stradalnika, Savjet za obrt, gospodarstvo i turizam te Savjet za zdravstvo, socijalnu skrb i pitanja umirovljenika. Te odluke nisu nigdje objavljene, no na naš upit su nam dostavljene iz Sisačko-moslavačke županije. Ona sada ukupno ima 14 savjetnika, dakle više nego prije ukidanja Savjeta županice, jer je savjetnik postao i HSP-ovac Željko Kardaš.
Izjava na TV-u lapsus
Preksinoć je županica Marina Lovrić Merzel na HTV-u rekla da ima 12 savjetnika u tri savjeta, no jučer su nas iz njezina Ureda uvjeravali da je to samo lapsus i da nije htjela obmanuti javnost, te da je istina da sada ima 14 savjetnika, a svaki i dalje prima 5.000 kuna neto.
– Neki to zovu kolegijima župana, neki kabinetima, no svi imaju savjetnike. U Gradu Sisku njih osam u Kabinetu gradonačelnika prima po 8.000 kuna – rekla je županica, tražeći alibi u drugim jedinicama lokalne samouprave, a pritom ističući da HDZ podmetanjem želi uvjeriti javnost da su svi političari isti. Ipak, toliki broj savjetnika nema nitko, a neke županije, poput bogatije Istarske, niti jednog savjetnika ili člana kabineta.
– Zar nije licemjerje kada Ured vijeća za nacionalnu sigurnost traži od mene da imenujem savjetnika za informacijsku sigurnost i koordinaciju područja obrambenih priprema, a ja vas pitam koja je razlika od savjetnika do savjetnika? – rekla je županica opravdavajući svojih 14 savjetnika koji mjesečno troše više od 100.000 kn iz županijskog proračuna.
– Istina je da imenovanje savjetnika nije nezakonito, no Zakon o lokalnoj samoupravi kazuje da bi se mogla propisati ovlast osnivanja savjetodavnih tijela i imenovanje savjetnika radi davanja stručnog mišljenja iz onih područja koje ne spadaju u djelokrug Županije. Po tome bi se moglo naći opravdanje za Savjet za branitelje, no za druga dva ne, jer postoje Upravni odjeli koji o tome brinu – kazao nam je pravnik jedne gradske službe koji je htio ostati anoniman. No, osnutkom Savjeta za branitelje, trošak savjetovanja županice u vezi s braniteljima učetverostručio se, pa tako samo to tijelo stoji više od 350.000 kn godišnje, dok su, primjerice, sve braniteljske udruge u županiji u 2010. dobile zajedno 750.000 kn.
Tko što radi u zdravstvu?
A u vezi sa Savjetom za zdravstvo nastala je potpuna zbrka. Već dvije godine postoji Savjet za zdravlje, koji ima 16 članova i koji primaju 500 kn mjesečno za svoj rad, ali je u županijskom Odjelu za zdravstvo i socijalnu skrbi na plaći jedan viši savjetnik za zdravstvo i socijalnu skrb te jedan viši stručni suradnik za zdravstvo i socijalnu skrb, pa je nejasno tko što ovdje u biti radi.
sve braniteljske udruge u županiji Znadete li da je vlast zakonom odredila da se udruga može osnovati sa samo tri člana? Tako mi je zanimljivo kad se piše \"sve braniteljske udruge u županiji\". Pa koliko ih je u toj županiji,ji, poštovani novinari? Kad to objavite vidjet će te kako nas vlast dijeli i kako na taj način zadržava v last po principu - podijeli pa vladaj. Nije mi jasno zbog koga ili čega mora biti toliko braniteljskih udruga u tako maloj županiji?