Tko je odgovoran za smrt Kristiana Vukasovića (18), mladića s tjelesnim i mentalnim teškoćama, koji je zbog paleža maslina završio u pritvoru splitskog zatvora, otkud je u komatoznom stanju početkom kolovoza prevezen u KBC Split, gdje je 24. kolovoza preminuo, pitanje je na koje još nema odgovora. I vjerojatno ga i neće biti jer je iz svega što se do sada doznalo o tom grozomornom slučaju više nego jasno da je cijeli sustav zakazao. I to zakazao na najgori mogući način, što je za posljedicu imalo smrt mladića na pragu života.
Svi peru ruke
Nakon Vukasovićeve smrti, na površinu su isplivale mnoge nelogičnosti, usudili bismo se reći i nepravilnosti koje su ukazale na ozbiljne rupe u pravosudnom i zatvorskom sustavu. Gora od toga je samo neodgovornost onih koji su u slučaj bili umiješani te koji nisu znali ili htjeli prepoznati Vukasovićeve probleme. Svi oni, od najnižeg do najvišeg, sada od svega peru ruke, pritom zaboravljajući da je njihove pogreške, nekompetenciju i neznanje jedan mladić platio najvećom mogućom cijenom, svojim životom. Istina, nekakvi izvidi se nakon silne medijske buke u tom slučaju provode, no malo je vjerojatno da će na koncu netko biti označen kao krivac za izgubljeni mladi život. A kako bi krivac i mogao biti nađen kada Ministarstvo pravosuđa od početka papagajski ponavlja da nikakvi propusti unutar zatvora u Bilicama u tretmanu Vukasovića nisu ni napravljeni ni otkriveni.
VIDEO Prosvjed za pravdu Kristiana Vukasovića
Ako propusta u Vukasovićevu tretmanu nije bilo, kako je onda moguće da su se o njemu brinuli zatvorenici, kako je kazao ministar Dražen Bošnjaković? I ne samo da su se zatvorenici o Vukasoviću brinuli, kazao je ministar, već je on premještan iz ćelije u ćeliju kada je njegovim cimerima ta briga bila previše!? To je tek jedna od mnogih nelogičnosti u priči koja je počela koncem ožujka, kada je Vukasović uhićen zbog sumnje da je u blizini svoje kuće u Omišu zapalio četiri masline.
Policiji se sam prijavio, a policija ga je prvo odvela na Odjel psihijatrije KBC-a Split. Liječnik koji ga je pregledao zaključio je da nema potrebe za hospitalizacijom, a dan kasnije Vukasović je kao mlađi punoljetnik ispitan i ODO-u. Oni su suca istrage tražili da mu se odredi pritvor jer je vještak, koji ga je na poziv tužiteljstva pregledao, zaključio da pati od poremećaja piromanije te da postoji opasnost od ponavljanja djela. Isti je vještak ustanovio i da je Vukasović bio bitno smanjeno ubrojiv, da mu je od ranije dijagnosticirana hiperaktivnost i poremećaj ponašanja i emocija... No usprkos svemu zaključio je da Vukasović raspravno sposoban.
Usput budi rečeno, u jednom od priopćenja koje je splitski ODO objavio reagirajući na medijske napise naveli su i da je Vukasović sucu istrage priznao da je zapalio požare kazavši mu “da mu dođu crne misli i čuje nečije glasove pa se uznemiri i ne može se smiriti dok nešto ne zapali”. No usprkos glasovima u glavi koje je čuo sud je odlučio da je za Vukasovića podobniji splitski zatvor od medicinske ustanove pa je pritvoren 1. travnja. Molbe njegova odvjetnika da mu se pritvor ukine sud je odbijao sve do 19. kolovoza, a onda mu je, kada je bio u komi, pritvor ukinut.
Pogrešno ime u presudi
Optužnica protiv njega podignuta je 23. travnja, a već 23. srpnja bio je osuđen na osam mjeseci zatvora. Nitko od stranki u postupku nije tražio da se na njega primijeni Zakon o sudovima za mladež iako je bio mlađi punoljetnik, s njim nije razgovarao ni sudski savjetnik, a sud nije ispitao ni njegove roditelje. No sudac Marijo Franetović donio je presudu u kojoj čak nije napisao ni točno ime optuženika pa je tako po njegovoj presudi ispalo da je umjesto Vukasovića na kaznu od osam mjeseci zatvora osuđen Davor Smoljo. To je kasnije proglašeno običnim previdom (!?), a Vukasoviću je produljen pritvor iako je u trenutku izricanja presude već izdržao pola izrečene mu kazne te iako se na kazne zatvora od osam mjeseci pritvor iznimno rijetko određuje bilo produljuje.
Vukasović je završio na Bilicama, otkud je u nekoliko navrata zbog suicidalnih namjera prevožen u BOLS te vraćan u zatvor gdje su ga kljukali raznim tabletama. Na koncu je u komatoznom stanju prevezen u KBC Split, gdje je i umro, a obdukcijom su mu na tijelu otkrivene i brojne modrice. Doznalo se i da je njegov odvjetnik molio da mu se ukine pritvor nakon što je od upravitelja splitskog zatvora dobio informaciju da je Vukasović pretučen. Je li taj navod istinit te, ako jest, što je oko toga poduzeto, iz Ministarstva pravosuđa nisu odgovorili. No zato je sud, onako čisto birokratski, Vukasovićevoj obitelji nakon njegove smrti isporučio račun od 3200 kuna za psihijatrijsko vještačenje koje je nad njim provedeno. Ako je i po zakonu, teško da je po pravu i pravdi. Uostalom, kao i cijeli ovaj tužni slučaj u kojem je mnogo odgovornih, ali teško da će itko od njih na koncu zaista i odgovarati.
poremeceni piroman na pragu zivota? kakva budalastina, valjda poremecene ljude treba tetositi a ne zatvarati kad ugrozavaju tudje