Vrlo pesimistični uoči predstavljanja Vladinih mjera za pomoć vojsci od 325 tisuća blokiranih s dugom koji je premašio 43 milijarde kuna, njihovi predstavnici podsjetili su na rješenja za koja smatraju da bi bila učinkovita.
U setu mjera protiv apsolutnog siromaštva traže zabranu provedbe ovrhe nad svim mjesečnim primanjima nižima od 80 posto mjesečnog iznosa proračunske osnovice, što trenutačno iznosi 2.660,80 kn. Podsjećaju da je u slovenskom zakonu, prema kojem bi se, navodno, trebala ravnati i Vlada, apsolutno zaštićeno 76 posto bruto minimalnog dohotka - 602 eura mjesečno, što je oko 4500 kuna.
U sklopu ovršnog postupka traže i pravo na sud i pristup sudu, pozivajući se na Ustav RH i Konvenciju za zaštitu ljudskih prava i temeljnih sloboda.
Sljedeći je zahtjev uvođenje najduljeg apsolutnog zastarnog roka od šest godina, uz napuštanje razlikovanja između relativne i apsolutne zastare te uvođenje službene obveze provedbe apsolutne zastare koju bi provodila Fina, odnosno sud. Pritom upozoravaju da u praksi nailaze na pokušaje gdje se rokovi zastare produžuju pogrešnim tumačenjima.
Blokirani zahtijevaju i hitno stavljanje poslovanja agencija za naplatu potraživanja pod nadzor Hanfe ili HNB-a.
Ponašanje i radna etika djelatnika agencija prema dužnicima moraju se regulirati zakonom, jedan poziv u radno vrijeme, obavijest dužniku o prijenosu potraživanja, a sve ostalo – isključivo zakonski, sudskim putem! – traže Blokirani, kao i da se iznos otkupljenog duga tretira kao cesija i naplaćuje isključivo iznos glavnice iz ugovora o cesiji. U protivnom, kažu, dolazi do neosnovanog bogaćenja, sa svim elementima za kazneni progon.
Traži se i odgoda provedbe ovrhe u slučajevima kad je dužnik tužio vjerovnika za ništetnost ugovora. Na temelju Direktive 93/13 potrošač raspolaže mogućnošću pozvati se na nepoštene odredbe pred sudom zaduženim za ispitivanje prigovora na ovrhu na temelju hipoteke i, s druge strane, sudac je ovlašten po službenoj dužnosti ispitati postojanje tih odredaba, i odgoditi provedbu ovrhe – kažu Blokirani.
Zakonska zatezna kamatna stopa, smatra Udruga, ne smije nikako prijeći iznos prosječne neto profitne stope u zemlji, jer u ovakvu obliku definitivno i neminovno vodi u bankrot ili stečaj sve dužnike i zaustavlja proizvodnju i poslovanje. Podržavaju i prijedlog predsjednice za ocjenom ustavnosti zaštite jedine nekretnine.
S obzirom na širinu problema, koji daleko nadrastaju probleme blokiranih, siromaštvo, beznađe, korupciju, nesposobnost politike, Udruga Blokirani nastavlja s pripremom velikog prosvjeda protiv siromaštva koji će se održati u ranu jesen – poručuju iz Udruge.
Prijedloge su potpisali Miriam Kervatin, predsjednica Udruge Blokirani, dopredsjednici Udruge dr.sc. Sarajko Baksa i Igor Govorčin te glavni tajnik Udruge Mario Strinavić.
Ovaj zakon nema ni jedna država u svijetu i podržavam ih u većini prijedloga! 1. Ovrha mora ići na sud 2. Čak 80% je puno ako nemaž za život, znači morala bi biti negdje oko 4’000.— kn. 3 Nagodba morala bi biti prije ovrhe. Reguliranje i otplata duga direktno sa ovrhiteljom. Neslažem se sa zastarom duga! Zašto? Pa ako neko ima imovinu a neće da plati to je njegovo osobno opredeljenje i stav. Ima kuću, stan, vikendicu, zemljište.. zastara nebmi smjela biti nikako dok ga ne otplati! Ima osobni stečaj pa nek izvoli