Gužve na granicama

Uredbu o graničnim kontrolama Plenković nije srušio

07.04.2017., Bregana - Zbog izmjena schengenskog zakona, kojima se poostrava kontrola europskih granica, u petak ujutro pocele su guzve za ulazak u Sloveniju iz Hrvatske. Slovenija je na granicnim prijelazima s Hrvatskom duzna skenirati putne dokumente dr
Foto: Pixsell
1/3
11.04.2017.
u 19:12

Gužve na granicama moguće je smanjiti, ali treba napisati procjenu rizika i poslati je Europskoj komisiji

Nova uredba Europske unije o sustavnim kontrolama na graničnim prijelazima, koja se počela primjenjivati u petak i odmah prouzročila gužve praktički na svim hrvatskim granicama, dopušta da se u situacijama kad kontrole stvaraju velike gužve privremeno odustane od sustavnih kontrola, no Hrvatska u takvom slučaju mora poslati Europskoj komisiji i drugim državama članicama pismeno obrazloženu “procjenu rizika”. Takav dokument Hrvatska do jučer u podne nije poslala, rečeno nam je u Europskoj komisiji.

– To mora biti temeljita procjena rizika koja jasno pokazuje da provođenje ciljanih kontrola (umjesto sustavnih, nap. a.) neće imati utjecaja na ukupnu razinu sigurnosti – kaže glasnogovornica Europske komisije Tove Ernst.

Iako su pojedini hrvatski mediji javljali da je uredba “srušena”, “ukinuta”, te da zasluge pripadaju premijeru Andreju Plenkoviću koji ima “odlične veze” od kojih su “neposrednu korist osjetili i hrvatski građani”, istina je zapravo da za smanjenje gužvi koje nastaju primjenom nove uredbe nije nužno imati svemoćnog premijera s navodno odličnim vezama u Bruxellesu, nego je nužno aktivirati članak 2. nove uredbe, koji je napisan upravo za situacije kakve su se dogodile tijekom vikenda.

Taj članak, naime, dopušta da se umjesto “sustavnih” (kontrola svake putne isprave građanina Europske unije u bazi podataka) privremeno prijeđe na “ciljane” kontrole (ne svake putne isprave, nego od oka, prema procjeni, kao i prije stupanja ove nove uredbe na snagu) u situacijama kad sustavne kontrole imaju “nerazmjeran učinak na protok prometa”. Ali, država poput Hrvatske mora napisati i dostaviti svima u Europskoj uniji svoju procjenu rizika.

Eksperti iz svih država članica ovaj bi tjedan trebali imati prvi sastanak nakon početka primjene uredbe i na njemu će razgovarati upravo o tim stvarima: kako treba biti napisana procjena rizika, koliko brzo treba biti poslana i što ako se netko s njome ne slaže.

Nova uredba koja utječe na promet na granicama, dakle, nije ni ukinuta niti je hrvatski premijer izveo čudo zahvaljujući svojim vezama u Bruxellesu, nego se prvog vikenda primjene dogodila situacija koju je tekst uredbe predvidio i dao mogućnost pronalaženja rješenja.      

>> Prijete li nam opet gužve? Evo što Slovenci poručuju oko strožih kontrola

>> Pogledajte stanje na granicama! Na Bregani se na ulazak čeka i 3,5 sati!

Ključne riječi

Komentara 5

KA
Karloho
19:40 11.04.2017.

Gdje je bila ta uredba prošle godine,kad je i te kako bila potrebna,a sada pred turističku zezonu i kad nema vala migracije odjedanput treba,nešto tu nije kako treba i HR mora nešto poduzeti..,

DU
Deleted user
22:46 11.04.2017.

Hahahahahahaha.

TP
tugomir.pokas
20:44 11.04.2017.

Službena politika laže da bi dala na važnosti ovom napuhancu od premijera.Doslovce lažu.

Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije