MATIČNE STANICE Novi zakon o transplantaciji organa i tkiva u parlamentarnoj je proceduri

Uskoro i u BiH banke krvi iz pupkovine

09.02.2009.
u 23:00

Dvadesetšestogodišnja Mostarka Monika R. prevalila je više od 700 kilometara kako bi pohranila matične stanice svoga djeteta u austrijskoj banci krvi iz pupkovine. Na taj se potez prije mjesec dana odlučila kako bi mu, ako ikada teško oboli, omogućila liječenje jer u njezinoj državi zasad je to još uvijek nemoguće. Za svoju djecu sve bi majke učinile isto. No, mnoge sprječava neznanje, ali i skup postupak pohranjivanja i čuvanje stanica izvan granica BiH.

Inicijativa
Pohranjivanje matičnih stanica iz bebine pupkovine u suvremenoj se medicini smatra vrijednim ulaganjem u zdravlje djeteta. Naime, te se stanice već koriste u liječenju mnogih teških bolesti, a u velikom broju zemalja, uz privatne, postoje i javne banke krvi iz pupkovine za liječenje svih pacijenata, gdje postoji takva mogućnost. Za godinu i pol od kada je u Zavodu za kliničku transfuzilologiju na zagrebačkom Rebru osnovana banka krvi iz pupkovine novorođenog djeteta, donirano je 640 uzorka krvi, no zbog malog broja prikupljenih stanica, pohranjeno je 340 uzoraka.

Premda ima zainteresiranih roditelja, u Federaciji BiH inicijativa za formiranjem banke krvi iz pupkovine nije postojala. Ministar zdravstva dr. Safet Omerović kaže kako je za formiranje ove banke potrebno ispuniti niz preduvjeta.

- U prvom redu, potrebno je pravno regulirati ovu oblast sukladno direktivama EU-a i preporukama Vijeća Europe. Zatim, potrebno je stvoriti tehničke preduvjete, uspostaviti informacijski sustav sa zaštitom podataka i educirati medicinske profesionalce. Ništa manje bitan segment nije i utvrđivanje izvora i načina financiranja s obzirom da je formiranje i održavanje banke iznimno skup proces, kaže ministar Omerović. U Zavodu za transfuzijsku medicinu FBiH kažu kako oni imaju tehničke uvjete za pohranjivanje matičnih stanica.

- Postojeće tehničke mogućnosti za pohranjivanje bit će unaprijeđene, odnosno kapacitet za stokiranje i čuvanje matičnih stanica bit će povećan, jer već do kraja ožujka očekujemo nove kontejnere s tekućim dušikom za čuvanje matičnih stanica. Dakle, tehnički razlozi nisu problem, problem je organizacija i priprema, što podrazumijeva suradnju s kliničkim institucijama (porodilište) te unaprjeđenje laboratorijskih tehnika u fazi pripreme te procedure, kaže glasnogovornica Zavoda Maida Šalaga-Baždar.

Stari zakoni koče proces
Oblast transplantacije u FBiH regulirana je uglavnom propisima iz SFRJ i SRBiH. Međutim, odredbe navedenih zakona su u priličnom neskladu s razvojem današnje medicine.

Iz tih razloga utvrđen je novi Zakon o transplantaciji ljudskih organa i tkiva, koji je u parlamentarnoj proceduri. Jedna od novina je pravno reguliranje prikupljanja i pohranjivanja matičnih stanica periferne krvi i matičnih stanica periferne krvi prikupljenih iz izdvojene pupkovine živorođenog djeteta.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije