Zbog kibernetičkog napada na sustav KBC-a Zagreb koji se dogodio jutros, na Rebru su isključili sve sustave. KBC Zagreb održao je konferenciju za medije u kojoj su naveli sve detalje kibernetičkog napada, te su istaknuli kako pacijenti nemaju razloga za zabrinutost. Ustvrdili su kako već godinama se pripremaju na mogućnost hakerskog napada jer su znali da postoji mogućnost kako bi se to moglo dogoditi.
- Sve funkcionira. Malo teže, ali funkcionira. Preglede će svi obaviti. Problem je u tome što duže traje printanje nalaza. Laboratorij radi normalno, ali je ljudima malo teže - kazao je pomoćnik ravnatelja KBC-a Zagreb Milivoj Novak. Na pitanje o tome što bi mogao biti motiv, navedeno je kako on nije poznat i kako će policija provesti istragu. .
- Ne sjećam se jesmo li imali kibernetički napad. Mi smo o tome razmišljali i radili smo o tome jako puno. Kibernetički napadi se događaju svugdje. Ako mogu ući u Pentagon, mogu i kod nas. Strah o tome da se može dogoditi kibernetički napad, postoji već dugo vrijeme kod nas. Nije bilo pitanje hoće li se dogoditi, već kad će se - ustvrdio je pomoćnik ravnatelja KBC-a
"Najbitnije je da Hitna funkcionira. Zamolili smo Hitnu službu Zagreba da nas malo odtereti dok se problem ne riješi" rekao je i naglasio da podaci pacijenata nisu ugroženi te nije došlo do curenja podataka. Izvor napada još je nepoznat, a u istragu je uključena forenzika te su obaviještene sve nadležne službe.
400 ljudi dnevno
Pročelnik hitnog prijma Ivan Gornik otkrio je za HRT kako funkcionira njihov sustav nakon što su ih hakirali. - Nama jako puno sustava na koje mi računamo u redovnom radu ovisi o tim mrežnim servisima, čak i banalne stvari, poput printanja nalaza. Konkretno, ne možemo dobiti radiološki nalaz, možemo poslikati pacijenta, ali ne možemo doći do nalaza, moramo ga pisati ručno, objasnio je i dodao kako će dio pacijenata pokušati preumjeriti u druge bolnice.
"Životno ugroženi pacijenti se mogu zbrinuti inicijalno, a većina stvari se može odraditi, samo puno sporije. Ako svedemo obradu na samo nužnu i najhitniju, onda ti neće čekati jer će dobiti ono što trebaju s malim zakašnjenjem, rekao je i dodao kako u prosjeku kroz hitni prijem dnevno prođe oko 400 ljudi.
"U interesu pacijenata koji su stvarno bolesni, da barem danas poštedimo hitnu dolazaka bez prave nužnosti i ozbiljnog problema, a ove koji dođu, molim za strpljenje jer "hodamo u betonskim čizmama". Sve ćemo zbrinuti, samo će nam malo duže trebati, dodao je.
Podsjećamo, iz bolnice su jutros poslali priopćenje o napadu. "Obaviještavamo vas da je danas, 27. lipnja 2024. godine u jutarnjim satima, došlo do kibernetičkog napada na sustave Kliničkog bolničkog centra Zagreb. Iz navedenog razloga primorani smo isključiti sve sustave zbog dodatnih provjera te ćemo iste vraćati u produkciju kada se uvjerimo u njihovu sigurnost i ispravnost. Navedena situacija neće ugroziti bolesnike u KBC-u Zagreb", stoji u priopćenju KBC Zagreb.
Informatika koja je trebala biti napredak i značajna pomoć, pretvara se u kamen koji nas poalko ali sigurno vuče prema dnu (od kojeg i inače nismo daleko).