Predsjednik Vlade Andrej Plenković predsjeda 13. sjednicom Nacionalnog vijeća za uvođenje eura kao službene valute u Republici Hrvatskoj, u Nacionalnoj i sveučilišnoj knjižnici. U eurozonu bismo trebali ući 1. siječnja iduće godine.
"Hrvatska ove godine očekuje puno viši gospodarski rast nego je to bila prognoza prošle godine i smatramo da će ta 2021. donijeti Hrvatskoj dvoznamenkasti rast BDP-a. Imat ćemo trajnu korist od pritiska na smanjenje kamatnih stopa, euro će donijeti trajan poticaj međunarodnoj razmjeni dobara i usluga", kazao je premijer.
"Prvo i najvažnije je zaštita potrošača, i o tome moramo najviše voditi računa da se izbjegnu situacije koje bi iskoristile zamjenu kuna za euro na štetu potrošača. Od 5. rujna će se cijene iskazivati u eurima da se ljudi senzibiliziraju. Cijene bi cijelu 2023. bile istaknute u kunama. Jednostavnost cijelog procesa u smislu što manjih troškova. Zamjena novca fizičkog kuna u euro bit će bez naknade. Punih godinu dana banke i Hrvatska pošta bez ikakve naknade mijenjat će novac", kazao je premijer.
Cilj je da se svi subjekti upoznaju. Zakon je u savjetovanju od ponedjeljka, dodao je. Zahvalio je svima koji su sudjelovali u ovom procesu. "Nije ovo nešto što se događa naglo preko noći", kazao je.
Guverner HNB-a Boris Vujčić kazao je da je ono što je važno u zakonu je da je u njemu sadržano načelu prema kojem postojeći ugovori u kojem se navodi pozivanje na kunu i dalje vrijede.
"Kod zamjene gotovog novca, u ovom trenutku je oko 36 milijardi kuna u opticaju, bilo bi dobro da se tijekom ove godine što više tog novca položi u banke kako bi se logistički olakšala sama konverzija. Oni koji to ne uspiju učiniti, imat će šansu i nakon toga, godinu dana u Fini, bankama i Hrvatskoj pošti, a nakon toga novčanice zauvijek u HNB-u, a kovanice naredne tri godine", rekao je.
"Što se tiče depozita i kredita građani ne trebaju brinuti, preračunavanje u euro će se obaviti automatski na dan uvođenja eura po fiksnom tečaju konverzije i bez troška", dodao je.
Na nacrt prijedloga Zakona primljeno je već 12 komentara kazao je ministar Zdravko Marić. "Obveza o iskazivanju cijena kreće 5. rujna. Dvojne cijene moraju biti iskazane na vidljiv, čitljiv način. To je obveza za veliki segment. U samom Zakonu navedene su i tri kategorije gdje su izuzeća. Smisao je zaštita potrošača. A morali smo voditi računa da ne stvaramo dualne troškove obveznicima", kazao je.
"Svi su obvezni cijene iskazati dualno. Primjerice na benzinskim, kada izlazi, račun mora biti iskazan dualno. To treba apostrofirati", kazao je Marić.
Ovaj vodi u tesku propast i ropstvo.