Odlagalište u Antunovcu

Uz izgradnju Centra za odlaganje otpadom poskupljuje i zbrinjavanje otpada

Smolčić
Foto: Branimir Bradarić
27.01.2015.
u 14:17

Koliko god se radi o bitnom i iznimno vrijednome projektu cijela ova priča oko izgradnje odlagališta kasni i to prije svega radi izmjena i dopuna plana gospodarenjem otpadom u RH za razdoblje od 2007. – 2015. godine.

Do 31. prosinca 2018. godine Hrvatska, prema direktivi EU, mora uspostaviti cjeloviti sustav gospodarenja otpadom ili će morati snositi određene financijske sankcije. Do tada bi u funkciju trebao biti stavljen i Centar za gospodarenje otpadom na odlagalištu Orlovnjak u Antunovcu gdje bi se odlagao otpad sa područja Vukovarsko – srijemske i Osječko – baranjske županije i još nekoliko općina iz susjedne tri slavonske županije. Ukupno bi ovome odlagalištu gravitiralo oko 450.000 građana. Međutim, koliko god se radi o bitnom i iznimno vrijednome projektu cijela ova priča oko izgradnje odlagališta kasni i to prije svega radi izmjena i dopuna plana gospodarenjem otpadom u RH za razdoblje od 2007. – 2015. godine.

– Iz nekoga razloga nastala je šutnja od dvije godine tijekom kojih se nije dešavalo ništa iako smo mi napravili mnogo toga do tada. Građevinske i lokacijske dozvole su bili oko 70 posto završene i sada sve to možemo baciti i ponovno raditi. Do sada smo utrošili 4-5 milijuna kuna koje ćemo tražiti da nam se vrate. Isto tako ne želimo da iz bilo kojeg razloga budemo krivci što cijeli projekt kasni i što Hrvatskoj prijeti plaćanje penala, rekao je direktor županijske tvrtke Eko sustav Vukovar Vladimir Smolčić (na slici).

Dodaje i kako će izgradnja i opremanje odlagališta Orlovnjak koštati oko 30-40 milijuna eura ovisno od opreme koja se bude koristila. Prema tome planu sva dosadašnja odlagališta komunalnog otpada biti će zatvorena i sanirana te pretvorena u reciklažna dvorišta. Naime, otpad bi prvo bio odvožen u ta reciklažna dvorišta, gdje bi se izdvajalo ono što se može reciklirati, poslije čega bi ostatak prevožen bio u Centar Orlovnjak. Predviđeno je da u Vukovarsko – srijemskoj županiji budu tri, a u Osječko – baranjskoj županiji pet takvih dvorišta.

– Mora se nešto napraviti ili će nas otpad zatrpati. Dobra je stvar što su postojeće deponije pod kontrolom. Ipak, sve ovisi o novcima. Treba znati i kako EU 90 posto pokriva troškove izgradnje ovoga projekta dok će na lokalne zajednice i županije biti prebačeno ostalih deset posto, istakao je Smolčić. Međutim, koliko god je priča oko izgradnje i stavljanja u funkciju Centra za gospodarenje otpadom Orlovnjak kvalitetna, donosi novu vrijednost pa i nova radna mjesta građanima se neće nikako svidjeti činjenica i da mogu očekivati poskupljenje zbrinjavanja otpada.

- Svakako da će morati doći do poskupljenja zbrinjavanja otpada. Do sada se za tu namjenu mjesečno odvajalo 40-45 kuna, a kada cijeli taj sustav zaživi mjesečna cijena iznosit će oko 120 kuna, najavio je Smolčić. 

>> Jakuševec napokon legaliziran, dozvola za odlaganje smeća sve do zatvaranja 2018.

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.
Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije