Zaštita prirode

Uzalud nam projekt Bajka na dlanu kad Hrvatske vode devastiraju!

'horvatska_mlm_zag_150711'
''
18.07.2011.
u 08:06

Rijeke i potoke u Zagorju pretvorit ćete u kanale obložene kamenom. Sve to narušava bioraznolikost i prirodnost, kaže župan Hajdaš Dončić

– Uzaludno se borimo da imamo svoj brend Bajku na dlanu kada sami najmanje držimo do svog kraja i sve činimo da ga što više i bezrazložnije devastiramo. Nitko se ne protivi uređivanju vodotoka, ali mislim da bi trebalo imati i malo osjećaja, a ne samo kopati bagerima i nabacati kamenje.

Toga više nema u Europi

Od potoka stvaramo kanale i nepotrebno trošimo novac naših poreznih obveznika. Takvo što više se ne radi nigdje u Europi – reagirao je zagorski župan Siniša Hajdaš Dončić nakon obilaska terena s inspektorima zaštite prirode u otvorenom pismu Hrvatskim vodama na radove povezane uz regulaciju potoka Horvatske u blizini Termi Tuhelj u Tuheljskim Toplicama. Dodao je da ovaj problem uskoro neće biti problem jer će sve rijeke i potoci u Zagorju biti obloženi kamenom, a takvi zahvati u prirodu i okoliš, osim što devastiraju prirodu, narušavaju i prirodnost te bioraznolikost na tome području.

– Moramo osigurati uvjete da se u najvećoj mogućoj mjeri smanji ugrožavanje života i imovine korisnika prostora uz vodotoke uzrokovane poplavama i izlijevanjem vode iz korita, ali zahvat na vodotoku Horvatske, na žalost, provodi se u suprotnosti sa svim nastojanjima Županije za očuvanjem prirode. Takav stav temelji se i na odredbi Zakona o zaštiti prirode – kaže župan Hajdaš Dončić.

Radovi prema planu

Čelni čovjek Hrvatskih voda zadužen za sliv Krapina – Sutla Stjepan Merkaš na naš upit da komentira županove riječi kaže kako se nastavak radova na tehničkom uređivanju vodotoka Horvatske obavlja prema Planu upravljanja vodama za 2011., a prema prioritetima koji se svake godine definiraju u suradnji s lokalnom samoupravom.

– Poštujući potrebe i želje obveznika plaćanja naknade za uređivanje voda, a to je osnova za planiranje radova, maksimalno se trudimo spriječiti plavljenje područja uz vodotoke te zaštititi ljudske živote i imovinu. Pritom imamo u vidu i zaštitu prirodnih vrijednost. Za izvođenja radova u Ekološkoj mreži unaprijed se moraju ishoditi sve potrebne suglasnosti i dozvole nadležnih državnih i županijskih institucija – kaže Merkaš.

 Sve radimo baš kao i lani, kada nije bilo primjedbi

Kilometar regulacije potoka Horvatske stoji 600 tisuća kuna i obuhvaća tehničko čišćenje vodotoka, sječu stabala, vađenje panjeva te izmuljivanje i uređivanje korita. Merkaš kaže da se sve izvodi istom tehnologijom, baš kao i prošle godine, kada nije bilo nikakvih primjedbi.

Komentara 11

IJ
ijurin14
12:49 18.07.2011.

...baš na ušču Horvatske u Krapinu bilo je kupalište Velikog Trgovišča..!!!!

MM
mmmmm
21:11 18.07.2011.

Uvaženi??? župane! Tko plaća odštetu kada proglasite elementarnu nepogodu. Vi ili porezni obveznici.

IJ
ijurin14
12:47 18.07.2011.

...da li se netko sječa one prekrasne rijeke Krapine ???...bila je zelena i bistra,pijesak na dnu a svako mjesto uz Krapinu imalo je svoje kupalište!...vijugala je zagorskom dolinom u hladovini prekrasnih vrba!....a onda su je 60.-tih pretvorili u kanal u koji gledamo vozeči se zagorskom magistralom....da i magistrale nije bilo ni autoputa....samo bistra riječica Krapina!!!.....da ,izgleda da če i mnogobrojni potočići postati kanalčići!!!

Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije