– Uzaludno se borimo da imamo svoj brend Bajku na dlanu kada sami najmanje držimo do svog kraja i sve činimo da ga što više i bezrazložnije devastiramo. Nitko se ne protivi uređivanju vodotoka, ali mislim da bi trebalo imati i malo osjećaja, a ne samo kopati bagerima i nabacati kamenje.
Toga više nema u Europi
Od potoka stvaramo kanale i nepotrebno trošimo novac naših poreznih obveznika. Takvo što više se ne radi nigdje u Europi – reagirao je zagorski župan Siniša Hajdaš Dončić nakon obilaska terena s inspektorima zaštite prirode u otvorenom pismu Hrvatskim vodama na radove povezane uz regulaciju potoka Horvatske u blizini Termi Tuhelj u Tuheljskim Toplicama. Dodao je da ovaj problem uskoro neće biti problem jer će sve rijeke i potoci u Zagorju biti obloženi kamenom, a takvi zahvati u prirodu i okoliš, osim što devastiraju prirodu, narušavaju i prirodnost te bioraznolikost na tome području.
– Moramo osigurati uvjete da se u najvećoj mogućoj mjeri smanji ugrožavanje života i imovine korisnika prostora uz vodotoke uzrokovane poplavama i izlijevanjem vode iz korita, ali zahvat na vodotoku Horvatske, na žalost, provodi se u suprotnosti sa svim nastojanjima Županije za očuvanjem prirode. Takav stav temelji se i na odredbi Zakona o zaštiti prirode – kaže župan Hajdaš Dončić.
Radovi prema planu
Čelni čovjek Hrvatskih voda zadužen za sliv Krapina – Sutla Stjepan Merkaš na naš upit da komentira županove riječi kaže kako se nastavak radova na tehničkom uređivanju vodotoka Horvatske obavlja prema Planu upravljanja vodama za 2011., a prema prioritetima koji se svake godine definiraju u suradnji s lokalnom samoupravom.
– Poštujući potrebe i želje obveznika plaćanja naknade za uređivanje voda, a to je osnova za planiranje radova, maksimalno se trudimo spriječiti plavljenje područja uz vodotoke te zaštititi ljudske živote i imovinu. Pritom imamo u vidu i zaštitu prirodnih vrijednost. Za izvođenja radova u Ekološkoj mreži unaprijed se moraju ishoditi sve potrebne suglasnosti i dozvole nadležnih državnih i županijskih institucija – kaže Merkaš.
Sve radimo baš kao i lani, kada nije bilo primjedbi
Kilometar regulacije potoka Horvatske stoji 600 tisuća kuna i obuhvaća tehničko čišćenje vodotoka, sječu stabala, vađenje panjeva te izmuljivanje i uređivanje korita. Merkaš kaže da se sve izvodi istom tehnologijom, baš kao i prošle godine, kada nije bilo nikakvih primjedbi.
...baš na ušču Horvatske u Krapinu bilo je kupalište Velikog Trgovišča..!!!!