Nakon što smo neko vrijeme uživali u natprosječno toplom vremenu, kapa, šal i rukavice ponovno postaju obvezna oprema bez koje se ne bi smjelo iz kuće. Osjetno zahladnjenje već je zahvatilo Hrvatsku, ali vrhunac hladnog vala, o kojemu se već danima govori u Hrvatskoj, još nije prošao.
Najpoznatiji hrvatski meteorolog Zoran Vakula za Večernji list otkriva da u nastavku ovog tjedna i početkom novoga diljem Hrvatske slijede hladniji dani od prosjeka.
– Nakon rijetko toplog razdoblja u prvom desetodnevlju veljače, ponegdje čak i rekordnog, kao primjerice u Splitu, slijedi također ne baš česti niz hladnih dana. A osim hladnoće, nevolje će prouzročiti i vjetar koji će usporavati normalno prometovanje, ponegdje ga – na već uobičajenim lokacijama – čak i onemogućivati. Ništa neobično za zimu i veljaču, ali mnogima bi moglo biti još neugodnije nego inače jer smo naviknuli na dosadašnju proljetnu toplinu – otkriva nam Vakula.
DHMZ je nadolazeći hladni val okarakterizirao kao opasan, pa i vrlo opasan. Vakula ne očekuje rekordno niske temperature, ali potvrđuje da će Hrvatska ipak zaroniti u "debele minuse".
– Vjerojatno neće biti rekordno niskih temperatura, ali u većini unutrašnjosti bit će cjelodnevnih minusa. Najniža jutarnja temperatura zraka vjerojatno će u većini kopnenih krajeva biti od -10 do -5 °C, uglavnom u gorju i oko -15 °C, a tijekom noći i jutra i uz more će biti od -3 do 2 °C – kaže Vakula, dodajući kako će u većini krajeva vjerojatno najhladnije biti do nedjelje, a nakon toga se povećava vjerojatnost za blagi porast temperature.
Što se tiče snijega, očekuje ga se malo, većinom i nimalo.
– Sljedeće dane obilježit će razmjerno niska temperatura i jak vjetar, a oborine će biti rijetke. No, možda je zanimljivo spomenuti kako je tijekom vikenda snijeg vjerojatniji u južnijim hrvatskim krajevima nego u sjevernijima. Primjerice, vjerojatnije je da će ga malo pasti u Konavlima, pa i unutrašnjosti Dalmacije nego u središnjoj i istočnoj Hrvatskoj – prognozira Vakula te napominje da se nada da su svi učinili što se inače čini uoči zimskih minusa i hladnoće.
Osim hladnoće, problem stvara i jaki porast tlaka koji je zabilježen i danas, a zbog kojeg se neki građani možda ne osjećaju baš najbolje. Od sutra bi atmosfera trebala biti mirnija, ali to nužno ne znači da će posvuda biti i sasvim stabilna, napominje Vakula.
>> VIDEO U prijepodnevnim satima u Zagrebu počeo padati snijeg
– Nakon južine koja mnogima smeta, i današnja promjena vremena – odlazak ciklone i frontalnih poremećaja te nagli porast tlaka nekima može smetati. U većini će Hrvatske tlak zraka porasti za oko 20 hektopaskala, u sjevernijim krajevima i više. Već od sutra će atmosfera biti mirnija s obzirom na promjene tlaka, ali to nužno ne znači i posvuda sasvim stabilna, posebice ne u južnijim hrvatskim krajevima – kaže Vakula.
Kakva nas zima čeka u nastavku?
Što se tiče dugoročne prognoze, Vakula navodi da je sve veća vjerojatnost da smo najtopliji dio ovogodišnje veljače već imali.
– Srednja temperatura zraka sljedećih tjedana bit će znatno bliža prosječnim vrijednostima, pri čemu ne treba iznenaditi ako u mnogim krajevima bude i malo niža od prosjeka. Pa kad se sve izanalizira – nakon klimatološki "toplog" pa i "vrlo toplog" prosinca te "normalnog" i "toplog" siječnja – prilično sam uvjeren da će i srednja zimska temperatura zraka biti barem malo viša od prosječne i to novijeg 30-godišnjeg razdoblja, koji je osjetno topliji od, primjerice, onog od 1961. do 1990. godine – uvjeren je Vakula.
Meteorološki rekordi i u budućnosti
S obzirom na to da sve češće svjedočimo ekstremnim vremenskim prilikama, bilo hladnim ili toplinskim valovima, sušama, češćim i snažnijim uraganima, upitali smo Vakulu trebamo li se početi navikavati na još lošije vremenske neprilike?
– Znanstvenici, a i mi drugi koji promoviramo znanost u medijima, već desetljećima upozoravamo na klimatske promjene i globalno zatopljenje, kao i na posljedične sve češće i žešće meteorološke ekstreme kojegdje po svijetu. Nažalost, to se i ostvaruje. Iako bismo nakon više od 150 godina svakodnevnih mjerenja mogli pomisliti da se već dogodilo sve što se trebalo dogoditi, mi svake godine, štoviše iz sezone u sezonu, pa čak gotovo iz mjeseca u mjesec bilježimo nove rekorde različitih meteoroloških elemenata. Po svemu sudeći, podjednako će nam biti i u budućnosti – smatra Vakula.
Vremenske prognoza katkada se ne ostvare, pa se mnogi znaju nerijetko i našaliti na taj račun. Uvijek dobro raspoloženog Vakulu upitali smo zato kako podnosi zezanciju u takvim slučajevima.
– Budući da se trudim odgovorno i savjesno raditi svoj posao, koji mi je i hobi i "ljubavnica" – pogreške mi teško padaju. Srećom, ne događaju se često – zaključuje.
Pitanje Vakkuli: Je li primjetio kako se zimsko vrijeme "pomaknulo" za mjesec dana "unaprijed", iz siječnja u veljaču? Slično je s ljetom, samo u suprotnom smjeru, iz lipnja u travanj. Praktički više nema klasičnih proljeća niti jeseni, kamoli zima i ljeta.