Predsjednik Vlade Andrej Plenković uručio je ugovor o eksploataciji geotermalne vode na eksploatacijskom polju geotermalne vode "Lunjkovec - Kutnjak" direktoru Bukotermala Alenu Požgaju. Tim ugovorom s Ministarstvom gospodarstva Bukotermalu, javnoj tvrtki u vlasništvu Varaždinske županije i Općine Mali Bukovec, dopušta se eksploatacija geotermalne vode na razdoblje od 25 godina.
- Sjever Hrvatske bogat je geotermalnim izvorima, i vjerujem da će tvrtka Bukotermal na istraživačkim i eksploatacijskim područjima postići uspjeh. Ovaj projekt omogućit će korištenje toplinske energije, posebice u Općini Mali Bukovec. Cijeli je projekt osmišljen na smislen i gospodarski održiv način, a uvjeren sam da će sličnih projekata biti i u drugim dijelovima zemlje. Interes za geotermalnu energiju je velik – iako su početne investicije značajne, dugoročno donose velike uštede i smanjuju troškove grijanja. Veselim se nastavku suradnje s Varaždinskom županijom, gradovima i općinama u okviru velikog investicijskog ciklusa vrijednog 1,3 milijarde eura – rekao je premijer Plenković. Prema riječima župana Anđelka Stričaka, Varaždinskoj županiji i Općini Mali Bukovec omogućuje se realizacija geotermalne elektrane, najveće investicije u njezinoj povijesti.
-.Prva smo i zasad jedina županija u Hrvatskoj koja će započeti s projektiranjem, a potom i s izgradnjom geotermalne elektrane. Rezultat je to kompleksnih i opsežnih priprema, a potom i istražnih radova. Istraživanjima je potvrđeno da polje „Lunjkovec – Kutnjak“ ima jako dobar potencijal za proizvodnju električne energije.Naime, na dubini od 2340 metara nalazi se nalazište geotermalne vode topline 142 stupnja. Možemo reći da će izgradnjom geotermalne elektrane i početkom njezinog rada početi novo razdoblje za Varaždinsku županiju, koja će ostvarivati značajno veće prihode, kao i omogućiti korištenje toplinske energije za plastenike i staklenike – istaknuo je Stričak. Istraživanje i ishođenje svih potrebnih dokumenata, kojih je bilo više od stotinu, trajalo je četiri godine, ističe Darko Marković, načelnik Općine Mali Bukovec.
- Realizacijom ovog projekta koji više ne može stati, Varaždinska županija, a posebice Općina Mali Bukovec bit će bliže cilju da postanu energetski neovisne budući da je ulaganje u energiju najbolje i najsigurnije ulaganje. Proizvodnja energije sigurno će donijeti nove prihode, kako Županiji, tako i Općini Mali Bukovec, čime ovaj projekt doista ima višestruke koristi za sve naše građane. Nakon ugovora o eksploataciji, ključnog dokumenta kojim završavamo istražnu fazu, počinje nova faza projekta, projektiranje novih bušotina, a nakon toga i projektiranje elektrane – rekao je načelnik Marković. Rješenjem o utvrđivanju geotermalne vode utvrđeno je da, prema dosadašnjem stanju, možemo proizvesti 16,5 MW električne energije i gotovo 90 MW toplinske energije, ističe direktor Bukotermala A. Požgaj.
- Osim korištenja geotermalnih voda za proizvodnju električne energije, u planu je i korištenje toplinske energije u agrotermalne i turističke svrhe. Već se radi na projektiranju trase vrelovoda od istražne bušotine Kutnjak 1 do istražne bušotine Lunjkovec 1. Osim što se pripremamo za probnu eksploataciju, u pripremi su i projekti za novu proizvodnu bušotinu – objasnio je Požgaj.