U Puli jedan specijalist godišnje odradi 1500 ultrazvučnih pregleda srca, a u Varaždinu 600. Na Rebru jedan specijalist ne napravi ni 200 kolonoskopija godišnje. Imamo 149 neurologa u najvećim bolnicama, a tri tisuće pacijenata čeka na njihov prvi pregled. Dio je to podataka predstavljenih na jučerašnjem briefingu za novinare u Ministarstvu zdravlja, koji su rezultat analize rada medicinske opreme i djelatnosti.
Velika diskrepancija
– Da svaki od 149 neurologa napravi 20 pregleda više, nestala bi lista čekanja. Ne kažem da nam ne nedostaje liječnika, ali ta je priča relativna – poručio je dr. Dragan Korolija Marinić, pomoćnik ministra zdravlja.
Kako je istaknuto, dva su motiva za ovu analizu – evidencija stanja bolničke opreme da bi se planirala točna nabava nove, odnosno njezino obnavljanje i procjena iskorištenosti iste te opreme te količina rada pojedinih specijalista. A pokazalo se, među ostalim, da 74 oftalmologa u hrvatskim bolnicama rade na 34 phalco aparata pri operaciji katarakte te da su ih lani ponaosob napravili 350. Jedna je to od brojki koja je zdravstvenu vlast evidentno “ubola u oko” jer je računicom došla do zaključka da za ovaj zahvat imaju listu čekanja, a istodobno i specijaliste koji ih ne obave ni dva na dan.
– Leća i potrošni materijal za ovu operaciju su skupi, ali izlaskom HZZO-a iz riznice oftalmologija je u svakoj bolnici dobila veći limit potrošnje. No, diskrepancija je i dalje velika pa se u Dubravi čeka 30 dana na operaciju katarakte, a na Rebru godinu – rekao je dr. Korolija Marinić.
Novinarima je predstavljen dio podataka iz analize, dok će ravnatelji i voditelji bolničkih odjela dobiti cjelokupne brojke koje ih, smatraju u Ministarstvu, moraju potaknuti da rade više ondje gdje to očito i treba. Na koji će način to konkretno primijeniti u praksi, u Ministarstvu su odgovorili jednim prijedlogom: neka operacijske sale rade i u večernjim satima.
Brojke treba “pretresti”
Izuzev o radu liječnika, moglo se čuti i o stanju opreme koju Ministarstvo trenutačno nabavlja, u vrijednosti 250 milijuna kuna.
– S naše upravljačke strane moramo urediti sustav tako da imamo optimalan broj ljudi po aparatu. Ako imate previše doktora, a jedan aparat, naravno da dva doktora ne mogu raditi na jednom aparatu i obratno – poručio je ministar Siniša Varga.
Da o brojkama Ministarstva svakako treba razgovarati, smatraju i u Hrvatskoj udruzi bolničkih liječnika.
– No, i Ministarstvo mora shvatiti da se zadovoljstvo bolesnika i liječnika ne može i ne smije promatrati kroz matematičke analize jer je svaki bolesnik poseban. Za jednog pacijenta može trebati 35 minuta ambulantnog pregleda, a za drugoga pet. Najvažnije je pomoći pacijentima maksimalno jer radimo sa živim ljudima, a ne statističkim modelima – poručila je dr. Ada Barić, specijalistica anesteziologije, reanimacije i intenzivnog liječenja te potpredsjednica HUBOL-a.
>> U 24 sata četiri transplantacije u akcijama timova koji rade dan i noć
Nema boljeg osjećaja nego da te operira pospani kirurg dok anesteziolog i medicinske sestre lagano kunjaju ispod reflektora!