jednokratno primanje

Za dio umirovljenika stiže dodatak od 50 do 160 eura, provjerite jeste li među njima

Zagreb: Podneseno je 139.075 zahtjeva za isplatu dijela obiteljske mirovine
Patrik Macek/PIXSELL
16.02.2024.
u 08:57

Riječ je o jednokratnom novčanom primanju zbog ublažavanja posljedica rasta troškova života

Umirovljenici koji primaju i inozemnu mirovinu ili samo inozemnu mirovinu te oni koji su ostvarili radni staž u inozemstvu, ali ne dobivaju inozemnu mirovinu, dobit će u ožujku dodatak od 50 do 160 eura. Uvjet je, kako podsjeća portal Mirovina.hr, da ukupna mirovinska primanja ne prelaze 840 eura. Riječ je o jednokratnom novčanom primanju zbog ublažavanja posljedica rasta troškova života. Riječ je o zakašnjeloj ''božićnici'' koju je u prosincu dobilo više od 700.000 umirovljenika čija hrvatska mirovina ne prelazi 840 eura.

Za razliku od njih, umirovljenici s inozemnim primanjima ili stažem moraju se prijaviti do kraja veljače. Prijaviti se mogu osobnim odlaskom u najbližu ispostavu Hrvatskog zavoda za mirovinsko osiguranje, poštom ili online. Pritom moraju ispuniti tiskanicu i dostaviti dokaz o visini mirovine za prosinac. Uvjet je da ukupna mirovinska primanja ne prelaze iznos od 840 eura.

Dokaz o visini inozemne mirovine za prosinac 2023. moraju dostaviti korisnici hrvatske mirovine kojima se isplaćuje i mirovina iz inozemstva, zatim korisnici samo inozemne mirovine, ali i korisnici hrvatske mirovine koji su navršili mirovinski staž u inozemstvu, a nisu ostvarili pravo na mirovinu u inozemstvu, podsjeća portal Mirovina.hr. Online obrazac dostupan je na ovoj poveznici.

Dokaz može biti potvrda banke iz koje se vidi neto iznos mirovine koji je uplatio inozemni nositelj za prosinac 2023. ili izvadak iz bankovnog računa. Jedan od ta dva dokaza treba dostaviti HZMO-u do 29. veljače 2024. Osim putem online obrasca, dokaz o visini inozemne mirovine može se dostaviti područnoj jedinici Hrvatskog zavoda za mirovinsko osiguranje prema mjestu prebivališta, poštom ili osobno. Uz to, treba imati popunjenu Tiskanicu za dostavu podataka o visini inozemne mirovine. Tiskanica je dostupna na internetskim stranicama HZMO-a na ovoj poveznici.

VIDEO Dajete li bakšu? Konobari: Domaći to slabo rade

Korisnici mirovine koji su ostvarili staž u inozemstvu, a nisu ostvarili pravo na inozemnu mirovinu, na Tiskanici za dostavu podataka o visini inozemne mirovine ili online obrascu trebaju označiti polje ‘izjavljujem da ne primam inozemnu mirovinu’. Korisnici samo inozemne mirovine, uz dokaz trebaju dostaviti i broj transakcijskog računa u banci u Hrvatskoj.

FOTO Tko ima najnižu, a tko najvišu plaću u Hrvatskoj

Zagreb: Podneseno je 139.075 zahtjeva za isplatu dijela obiteljske mirovine
1/10

Za korisnike inozemne mirovine dodatni uvjet za isplatu dodatka je i prebivalište u Hrvatskoj u trajanju od najmanje tri mjeseca prije donošenja odluke Vlade o isplati jednokratnog novčanog primanja. Uvjet je i da inozemnu mirovinu primaju na transakcijski račun otvoren u poslovnoj banci u Hrvatskoj. Jednokratno novčano primanje zbog ublažavanja posljedica rasta troškova života bit će isplaćeno u ožujku, piše mirovina.hr

Ključne riječi

Komentara 1

SO
Sondar
14:54 16.02.2024.

E da, a ja sam radio kod poštenog poslodavca koji je uplaćivao sve državi i nije varao na crno pa ne dobijem ništa od tog povećanja. Ovo nije u redu. Potiče dugoročno nerad i varanje države

Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije