ROK ISTJEČE

Važna obavijest za velik dio Hrvata iz HZMO-a: Ako želite ostvariti ovo pravo, imate još samo jedan dan

Od 1. siječnja euro postaje službena valuta u Hrvatskoj i nakon 29 godina zamijenit će kunu
Igor Soban/PIXSELL
28.02.2025.
u 06:29
Poslušaj ovaj članak
00:00 / 00:00

Dohodovni cenzus iznosi 618,02 eura mjesečno po članu kućanstva, odnosno 140% proračunske osnovice koja za 2025. godinu iznosi 441,44 eura

Roditelji imaju rok podnijeti zahtjev za dječji doplatak kako bi ga mogli nastaviti primati i u 2025. godini, a rok za podnošenje zahtjeva je 1. ožujka. Zahtjev se može podnijeti u područnim uredima Hrvatskog zavoda za mirovinsko osiguranje kao i putem sustava e-građani. U odnosu na 2023. godinu, dohodovni cenzus za dječji doplatak je sada veći pa ga je tako u ovom mjesecu primilo 161. 857 korisnika za ukupno 321.310 djece.

Dohodovni cenzus iznosi 618,02 eura mjesečno po članu kućanstva, odnosno 140% proračunske osnovice koja za 2025. godinu iznosi 441,44 eura. Svota doplatka za djecu određuje se prema pet cenzusnih grupa, ovisno o ukupnom dohotku po članu kućanstva mjesečno, u propisanom postotku od 7 do 14% od proračunske osnovice te svota doplatka za djecu po djetetu može iznositi od 30,90 do 61,80 eura.

Kako ostvariti doplatak za djecu?

Zahtjev za ostvarivanje prava na doplatak za djecu podnosi se područnoj službi / područnom uredu HZMO-a, a može se predati i u Mirovinskim informativnim centrima u Zagrebu (Gradišćanska 26), Splitu (Matoševa 3), Osijeku (J. J. Strossmayera 3) i Rijeci (Titov trg 8A), u poštanskim uredima na području RH, usmeno u zapisnik u područnoj službi / područnom uredu HZMO-a, a može se podnijeti i putem e-Usluga HZMO-a u sustavu e-Građani. Tiskanica zahtjeva dostupna je na mrežnoj stranici HZMO-a https://www.mirovinsko.hr/.

Za ispunjenje općih uvjeta za ostvarivanje prava koji su propisani Zakonom o doplatku za djecu potrebno je:
– da podnositelj zahtjeva ima hrvatsko državljanstvo ili status stranca s odobrenim stalnim boravkom te da ima neprekidno prebivalište u Republici Hrvatskoj najmanje tri godine prije podnošenja zahtjeva
– da ima status azilanta, stranca pod supsidijarnom zaštitom ili status člana njihove obitelji prema propisima o azilu, bez uvjeta državljanstva i duljine prebivališta, odnosno stalnog boravka na području Republike Hrvatske
– da ukupni dohodak ostvaren u prethodnoj kalendarskoj godini po članu kućanstva mjesečno ne prelazi 140 % proračunske osnovice (618,02 eura)
– da podnositelj zahtjeva živi u kućanstvu s djetetom
– da podnositelj zahtjeva uzdržava dijete.

Ključne riječi

Komentara 4

DZ
Dzasmin
07:27 28.02.2025.

U HR se ne isplacuje DJECJI vec RODITELJSKI doplatak! U normalnim drzavama SVA djeca dobijaju doplatak neovisno da li im roditelji zaradjuju 100 ili 100.000 € mjesecno, jer je to DJECJI doplatak, a ne RODITELJSKI doplatak! Samo u ovoj drzavi "gospodarskog uzleta" i "kreditnog rejtinga" trebas 3 kg zahtjeva i opet ti odlucuje "cenzus" hoces li dobiti tu crkavicu od RODITELJSKOG doplatka! I onda Plenkovic kao eto zeli vratiti milijun Hrvata koji su pobjegli iz njegovog zamisljenog raja na zemlji, a umjesto njih nam svake godine vraca 250.000 Indijaca, Nepalaca i Filipinaca i jos se cinicno hvali kako imamo najnizu stopu nezaposlenosti u EU!

ZO
Zorica48
11:00 28.02.2025.

30-60 eura po.djetetu. Pa to je crkavica .Kako vam nije neugodno a stalno pricate o demografiji. Pa sada i novi ministar. Ma bas njega briga. Prima mjesecno 4.000 eura ako ne i vise.

Avatar fidelio
fidelio
08:00 28.02.2025.

Ako država nema sve potrebne podatke da to automatski napravi u 21. stoljeću onda je pitanje kako uopće funkcionira... Imaju, ali im je natalitet samo riječ na papiru.

Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije