Hrvatska je u izvješću Europske komisije o monitoringu primila kritike za sva 23 poglavlja, ali pogotovo ona koja se tiču pravosuđa i temeljnih prava, pravne slobode, te tržišnog natjecanja, rekla je ministrica vanjskih i europskih poslova Vesna Pusić gostujući u utorak na HTV-vom Dnevniku plus.
Europska komisija Hrvatskoj je uputila četiri ključne kritike koje se odnose na imenovanje članova vlade u nadzorne odbore, Zakon o policiji, naknadu za mobilne operatere te odgađanje primjene Zakona o javnim ovršiteljima. Govoreći o imenovanjima u nadzorne odbore, Pusić je rekla kako Vladi nije namjera da se tvrtke nakrcaju ministrima. Ta se odredba odnosi specifično na Inu, a Vlada je tamo na neki način čuvar javnog interesa, smatra Pusić.
Najviše novca za izbjeglice Srbiji
- To je jedna od tema o kojoj moramo razgovarati s Europskom komisijom, iznijeti i objasniti naše argumente i doći do dna što se tamo dešava - ustvrdila je Pusić.
Pusić je rekla kako su naknade za mobilne operatere mjera kojom ih se želi potaknuti na investiranje te da će prema dogovoru one biti ukinute kad se investicije pokrenu. Dodala je kako do 6. lipnja, kada je zakazan sastanak o primjedbama, treba postići riješiti i pitanje privatizacije brodogradilišta Brodotrogir, 3. maj i Brodosplit.
Pusić je danas u Sarajevu sudjelovala u donatorskoj konferenciji s ciljem rješavanja stambenog statusa izbjeglica te njihovog povratka ili integracije u postojeće sredine. U projektu uz Hrvatsku sudjeluju i BiH, Srbija i Crna Gora. Od prikupljenog novca i domaće participacije oko 90 milijuna eura dobit će Hrvatska, koja je, otkrila je Pusić, na taj projekt već potrošila 5,5 milijardi eura. Najviše novca otići će Srbiji jer tamo ima najviše ljudi sa statustom izbjeglica.
Što se predstojećih parlamentarnih i predsjedničkih izbora u Srbiji i mogućnosti dolaska Tome Nikolića na vlast tiče, Pusić se nada kako će buduća vlada shvatiti da je stabilnost regije u interesu svih.
- Prirodno je da je Hrvatskoj u interesu sudađivati s vladom u Srbiji, koja god to bila - rekla je Pusić, te potvrdila da će međusobne tužbe za genocid biti povučene ako se bilateralnom suradnjom riješe pitanja nestalih, osumnjičenih za ratne zločine i opljačkane imovine.
Dolazi na Gay pride
- Ako se to riješi bilateralnim putem, na dnevni red treba staviti i povlačenje tužbi.
Komentirajući pad popularnosti HNS-a među građanima Hrvatske, Pusić je rekla kako im je po dolasku na vlast na prvom mjestu bilo sređivanje ministarstava, a potom će na red doći i stranački poslovi. Govoreći pak o, kako ga je sama nazvala, "buršikoznom", to jest agresivnijem i otresitijem ponašanju Radimira Čačića, rekla je kako se HNS uvijek koncentrirao na rezultate koji su njihova jača strana. Međutim, ipak se nije složila s Čačićevom izjavom da se on nikome ne treba svidjeti.
- Između ostalog morate biti u stanju komunicirati ono dobro što ste napravili biračima - ustvrdila je.
Pusić je potvrdila da će 9. lipnja doći na povorku Gay pride u Splitu.
- Smatram da je izrazito važno pokazati da u jednom pristojnom, normalnom, civiliziranom društvu svatk mora imati pravno na slobodu izbora životnog stila, slobodu od diskriminacije - rekla je Pusić, dodavši kako vjeruje da će atmosfera ove godine biti ugodnija nego lani jer se poboljšanje s vremenom dogodilo i na sličnim povorkama u Zagrebu.
...Hvala Bogu postoji taj \"monitoring\"!