Broj osoba zaraženih koronavirusom posljednjih je dana u Hrvatskoj vrlo visok, a rekordne su brojke posebno zabilježene u Zagrebu koji je u proteklom 24-satnom periodu imao čak 199 novooboljelih. Iako stručnjaci svakodnevno apeliraju na građane da se pridržavaju epidemioloških preporuka, pogled na video iz jednog zagrebačkog kluba snimljen u petak navečer ne odaje dojam da živimo u vremenu “novog normalnog”.
Pun noćni klub, zbijeni ljudi i stihovi pjesme “Ne može nam nitko ništa” u centru Zagreba prikaz su svega suprotnog od pridržavanja socijalne distance. Nitko od brojnih okupljenih u ovom zatvorenom prostoru ne nosi zaštitnu masku, no to bi se, kako je najavio zagrebački Stožer civilne zaštite, uskoro trebalo promijeniti.
Naime, prema najavi ravnatelja NZJZ “Andrija Štampar” Zvonimira Šostara, radno vrijeme svih ugostiteljskih objekata će se skraćivati, a mjesta na kojima će se maske morati nosit će se proširiti.
Specijalist epidemiolog i voditelj Službe za javnozdravstvenu gerontologiju u Nastavnom zavodu za javno zdravstvo “Andrija Štampar” prim. dr. sc. Branko Kolarić komentirao je za Večernji list kako klubovi utječu na širenje zaraze koronavirusa te rekao kako oni “nisu dobri za epidemiološku situaciju”.
“Svako okupljanje u zatvorenom prostoru rizik je za prijenos virusa”, rekao je i ustvrdio kako je u zatvorenim prostorima, primjerice klubovima, teško održati socijalnu distancu. Uz to, klubove, barove i fitness centre ističe kao rizične zbog toga što se u njima okupljaju osobe iz različitih okruženja. Tako će se, kako kaže, na takvim mjestima okupiti osobe iz primjerice deset poduzeća među kojima se zaraza potom može proširiti.
Klubove je, zbog tog razloga, nazvao luksuzom koji se ne može usporediti s okupljanjem u obitelji, na poslu ili u obrazovnoj ustanovi. Na tim se mjestima, za razliku od klubova, osobe susreću s istim ljudima te je moguće širenje zaraze lakše obuzdati.
Nove mjere koje se uvode od ponedjeljka trebale bi obuhvatiti i noćne klubove, a Kolarić ističe kako ih je potrebno dobro iskomunicirati s mladim osobama, populacijom koja najviše sudjeluju u takvom obliku okupljanja.
e moj Zagrebe, al si se poseljačil