Na Trgu bana Jelačića u Zagrebu mirni prosvjed počeli su državni i lokalni službenici i namještenici. Povorka će s Trga krenuti Radićevom, Zakmardijevim stubama, Šetalištem Josipa Jurja Strossmayera, Ulicom Dverce, te Ćirilometodskom ulicom.
Prosvjednici su došli s zviždaljkama, trubama, bubnjevima i transparentima poput: „Dajte nam tristo, da džabe došli nismo“, „Pravosuđe gori, AP s češlja“, „Nepravda u palači pravde“, „Svi za jednog, povišica za sve“, „Za nas je ovo hitan slučaj“, „Ovo nije norijada“ i brojnim drugima.
Prosvjedu je prethodio štrajk koji su početkom lipnja, zbog istih zahtjeva, pokrenuli članovi Sindikata državnih i lokalnih službenika i namještenika (SDLSN). U međuvremenu je između predstavnika Sindikata i Ministarstva pravosuđa održano više rundi razgovora, međutim, s obzirom na to da nisu rezultirali dogovorom, članovi Sindikata organizirali su prosvjed.
"Naši zahtjevi su jednostavni: tražimo povećanje plaće i reguliranje kolektivnog pregovaranja. Vlada RH htjela je svim silama zaustaviti taj štrajk, pa je tužila SDLSN RH. Županijski sud u Zagrebu presudio je da je štrajk zakonit, a takvu je presudu potvrdio i najviši sud u Republici Hrvatskoj – Vrhovni sud RH. Vrhovni sud presudio je da je zakonit i naš zahtjev, istican još u postupku mirenja s Vladom RH, za reguliranjem kolektivnog pregovaranja. No, poslodavac – Vlada RH i četvrti tjedan štrajka nema sluha za ljude bez kojih sustav ne može funkcionirati! I to se sada itekako vidi!", navodi se u pozivu na prosvjed.
Jedna od prosvjednica za N1 je rekla da ima 650 eura plaće i troje djece te da s tim iznosom ne može živjeti. Vladinim obećanjima, kaže, ne vjeruje. "Oni samo obećavaju, uopće im ne vjerujemo, dok nije sve napisano crno na bijelo - idemo ovako."
VEZANI ČLANCI:
Predsjednica Sindikata državnih i lokalnih službenika i namještenika Iva Šušković izjavila je u četvrtak, nakon sastanka u Ministarstvu pravosuđa i uprave, da se štrajk njihovih članova u tijelima sudbene vlasti i državnom odvjetništvu koji traje već četiri tjedna nastavlja te da će se najavljeni prosvjed održati.
Iz SDLSN-a kažu da su kontinuirano isticali da su njihovi zahtjevi povećanja plaće u neto iznos od 400 eura. Kada smo dobili komentar s druge strane da je to apsolutno neprihvatljivo, očekivali smo da će Ministarstvo ponuditi neku opciju povećanja u iznosu koja bi po njihovo procjeni bila prihvatljiva, kaže Šušković.
Novi Zakon o plaćama u prvom će čitanju biti izglasan u Hrvatskom saboru do ljetne stanke, najavio je nadležni ministar Malenica, koji se zalaže za sveobuhvatno rješenje. U suprotnom, kaže da bi ''spremačica u nekom ministarstvu bila diskriminirana ako bi se plaća podigla samo spremačici na sudu“.
Vlada i sindikati javnih i državnih službi prije dva su tjedna dogovorili regres za svih 219 tisuća zaposlenika od 300 eura te povećanje plaća od 60, 80 i 100 eura, najviše onima s najmanjim plaćama. Riječ je o trajnom privremenom dodatku, dok će se u rujnu nastaviti pregovori o osnovici plaće.
a to što ljudi ne mogu do raznih potvrda i papira, što im posao stoji zbog toga što štrajkate već 3 tjedna, to vas je baš briga??! ako vam ne valja posao za tu plaću, odite raditi kod privatnika, u startu ćete dobiti oko 1000 eura, ali tamo treba to i odraditi, a ne pijuckati kavu na radnom mjestu i čavrljati s kolegama! postoje tisuće slobodnih radnih mjesta, nitko vas ne tjera da radite gdje radite. adio i sretno!