Združena policijska akcija, koja je uz asistenciju Europola i Eurojusta provedena u 10 zemalja, rezultirala je uhićenjem 132 pripadnika 'Ndranghete, jedne od najmoćnijih kriminalnih organizacija na svijetu, priopćio je Europol. Policijske racije počele su istovremeno 3. svibnja na području Belgije, Njemačke, Italije, Francuske, Slovenije, Španjolske, Rumunjske, Brazila i Paname, a u racijama je sudjelovalo 2770 policajca. Pretraživane su razne lokacije, a Europol je priopćio i da je zaplijenjeno nekoliko kompanija.
Iz Europola je priopćeno da je zajednička akcija provedena jer se 'Ndrangheta smatra kriminalnom organizacijom koja najbrže raste te koja stoji iza većine trgovine kokainom u Europi, a enormni novac zarađen na tom "poslu" potom se pere ulaganjem u legalne poslove ili se koristi za mito. Ta talijanska mafijaška organizacija je poznata i po ekstremnom nasilju, a tijekom godina postala je poznatija i jača u kriminalnim poslovima od Cosa nostre i Camorre. Smatra se da 'Ndrangheta vodi nekoliko moćnih obitelji koje dolaze iz San Luce, grada u Kalabriji. Policija vjeruje da se radi o oko 7000 mafijaša koji su podijeljeni u oko 100 obiteljskih klanova. Neke od tih obitelji zavađene su od 1991. te su umiješane u rat kriminalnih klanova koji je rezultirao masovnim vatrenim obračunima u Italiji, ali i diljem Europe. Jedan takav krvavi obračun 'Ndranghetinih klanova zbio se 2007. u Duisburgu u Njemačkoj kada je ubijeno šest osoba. Mafijaši koji su uhićeni u ovoj posljednjoj združenoj akciji povezuju se s trgovinom drogom, oružjem, poreznim prevarama, pranjem novca, a uhićene su i neke osobe koje su duže vrijeme bile u bijegu. Među tim uhićenima su i dvije osove čija su lica krasila popis najtraženijih EU bjegunaca.
Glavni "posao" 'Ndranghete je međunarodna trgovina drogom, posebno kokainom. Drogu krijumčare iz Južne Amerike u Europu, a poslovanje su proširili i na Australiju. 'Ndrangheta surađuje s kolumbijskim Zaljevskim kartelom i kriminalnim organizacijama u Ekvadoru, a njihovi klanovi bili su uključeni i u međunarodnu trgovinu vatrenim oružjem iz Pakistana u Južnu Ameriku. Sumnja se da su oružjem opskrbljivali zloglasnu kriminalnu skupini PCC (Primeiro Comando da Capital), a za uzvrat su im oni davali kokain. Do uhićenja više od 130 mafijaša došlo je zahvaljujući i tome što su istražitelji pratili tijek novca u opsežnom globalnom sustavu pranja novca, s velikim ulaganjima u Belgiji, Njemačkoj, Italiji, Portugalu, Argentini, Urugvaju i Brazilu. Zaradu je kriminalna skupina ulagala u nekretnine, restorane, hotele, autopraonice, supermarkete i druge komercijalne aktivnosti. Kako bi platili kokain ili prenijeli nezakonitu imovinu, kriminalci su se često oslanjali na pomagače koji su koristili sustav hawala. Smatra se da na poslovima s kokainom godišnje "zarade" najmanje 35 milijardi eura.