Ako imate Viranta u koaliciji, onda vam opozicija nije ni potrebna. Tako je nedavno slovenski premijer Janez Janša komentirao zahtjev koalicijskih partnera – prije svega Gregora Viranta, predsjednika Građanske liste i ujedno predsjednika slovenskog parlamenta, te Karla Erjavca, predsjednika stranke umirovljenika (DeSUS), kao i Radovana Žerjava, predsjednika Slovenske narodne stranke (SLS).
Nestabilne vlade
Kako sad stvari stoje, najvjerojatnije će se i “riješiti” Viranta. Predsjednik Građanske liste, bez kojeg vladajuće koalicije ne bi ni bilo i koji je ključni igrač u sadašnjoj političkoj krizi, sutra će odlučiti hoće li napustiti Janšu.
Scenarij je to već viđen u Sloveniji. Zbog izbornog zakona, teško je sastaviti vladu pa su one obično koalicije, sastavljene od najrazličitijih opcija i, shodno tomu, nestabilne. Kao primjer, Erjavečev DeSUS bio je u Pahorovoj, lijevoj, a sad je u Janšinoj, desnoj, vladi. Kako se koja koalicija počne drmati, umirovljenici izlaze.
Janšina moguća ostavka dolazi nakon objave antikorupcijske komisije, koja je kod premijera pronašla znatan broj nepravilnosti i dvojbi o imovini te pod jakim pritiskom javnosti. Iz ankete dnevnika Delo doznaje se kako 86 posto ispitanika smatra da Janša mora otići, a 73 posto smatra da je loše – odnosno nikako – reagirao na izvješće komisije.
Ne daju legitimitet
Janša bi mogao izvesti manevar te na čelo vlade instalirati svog igrača, poput Petra Vizjaka, ili prihvatiti tehničkog mandatara. Zasad odbija oba prijedloga. Teško je zamisliti da bi neka druga koalicija bila prihvatljiva Virantu. Pogotovo ona koja bi uključivala Pozitivnu Sloveniju Zorana Jankovića. Time bi joj samo dao legitimitet, i to u trenutku kad je i Janković na udaru Antikorupcijske komisije.
>> Janša ne zna objasniti odakle mu 240.tisuća eura. \'Moraš otići!\'
. Balkan ostaje Balkan... u Švicarskoj takav ne bi imao šansu i prismrditi na vlast, a kamoli da bi ostao nakon svega što mu je pronađeno.