Nakon što su se u zadnjih nekoliko godina pojavile bolesti koje prenose komarci, posebno groznica Zapadnog Nila te vijest da je u Zagorju pronađena nova vrsta, tzv. japanski komarac, razgovarali smo s dr. med. Ivanom Lipovcem, spec. epidemiolog iz Zavoda za javno zdravstvo KZŽ. On je i inicijator istraživanja komaraca u Zagorju, te je zajedno sa kolegama iz Zavoda za javno zdravstvo dr. Andrija Štampar u Zagrebu došao do otkrića nove vrste.
Stigao iz Slovenije
- Zanimalo me je da li potencijalni prijenosnici virusa raznih bolesti žive i na našem području. U suradnji s mr. sc. Anom Klobučar, voditeljicom Odjela za dezinfekciju, dezinsekciju i deratizaciju Službe za epidemiologiju Zavoda dr. Andrija Štampar otkriveno je da japanski komarac prebiva na našem području, a u laboratoriju je dokazano da prenosi različite uzročnike bolesti, prije svega različite tipove encefalitisa, odnosno upale mozga. Ličinke tog komarca pronađene su u vazama na groblju u Đurmancu te na graničnom prijelazu Macelj, a pretpostavlja se da se najvjerojatnije rasprostranio putem starih automobilskih guma u kojima leže jaja. Ta je vrsta već utvrđena u susjednoj Sloveniji i Austriji, a zbog blizine granice rasprostranili su se u Zagorju, objašnjava dr. Lipovac.
On je na sedam lokacija postavio manju PVC posudu s vodom uz lesonitnu daščicu i to u skrovita mjesta u grmlje, na groblju u Đurmancu, na graničnom prijelazu Macelj te na području općina Hum na Sutli i Sveti Križ Začretje.
- U Humu na Sutli pronađene su ličinke tigrastog komarca, koji je za razliku od ostalih vrsta aktivan cijeli dan i prijenosnik je virusa groznice Zapadnog Nila što može biti i smrtonosno, kaže dr. Lipovac te napominje kako su staništa komaraca vode stajačice - bare, lokve, bačve s vodom te vaze, odbačene kante, zatim podrumi, šahtovi, septičke jame, pojila za životinje te svi predmeti na kojima voda poslije kiše stoji više od sedam dana. Građani mogu puno učiniti na suzbijanju komaraca ako se pobrinu da u svojim dvorištima i vrtovima ne stvaraju uvjete za njihova legla, odnosno voda u kantama ne bi smjela stajati duže od sedam dana. Ličinka je pronađena, kaže dr. Lipovac i kod zgrade Doma zdravlja u Krapini u posudi iz koje jedu životinje.
Letak s uputama
Dr. Lipovac već je održao nekoliko predavanja na temu smanjenja broja komaraca i to patronažnim sestrama koje dijele i letke na terenu, prof, biolozima u školama, da s preventivnim mjerama upoznaju učenike, a u planu je predavanje medicinskim sestrama Županijskog doma zdravlja. Odjel za epidemiologiju Zavoda tiskao je i letak s uputama za smanjenje broja komaraca u okruženju.- S obzirom da su komarci prijenosnici uzročnika bolesti važno ih je pratiti, pa ja nastavljam s istraživanjem - zaključuje dr. Lipovac.