KRPANJE RUPA

Vlada uči na slovenskim pogreškama i radi zakon o procjeni nekretnina

Anka Mrak Taritaš
Foto: Patrik Macek/PIXSELL
1/2
02.04.2014.
u 13:06

Procjenom će se baviti Mrak Taritaš, a stopama poreza Linić

Nakon desetak godina pripreme i tri mjeseca od njegova uvođenja, slovenski je Ustavni sud ukinuo zakon o porezu na nekretnine i naredio vladi da vrati komunalnu naknadu. Vijest je odjeknula u Sloveniji kao grom iz vedra neba pa je premijerka Alenka Bratušek hitno sazvala sjednicu vlade i predložila povećanje PDV-a sa 22 na 24 posto da bi nadoknadila gubitak u proračunu od 200 milijuna eura. Slovenija neće odustati od poreza, ali će ga doraditi prema preporukama Ustavnog suda, koji je osporio više poreznih stopa, ovisno o tome živi li se u objektima ili su prazni, kriterije za vrednovanje i raspodjelu prihoda.

Radna verzija hrvatskog zakona o nekretninama ima dosta sličnosti sa slovenskim jer su i kod nas planirane olakšice, ovisno o tome služi li stan za život ili se ne koristi ni za stanovanje ni za poslovnu djelatnost. Nakon što je u proljeće prošle godine zaustavljeno donošenje zakona o oporezivanju nekretnina, Vlada je najavila Europskoj komisiji da će ga ipak uvesti, ali tek od 2016. godine.

Okvir za procjene

Ministarstvo graditeljstva i prostornog uređenja već je izradilo i uredbu o procjeni vrijednosti nekretnina, što je jedan od preduvjeta za uvođenje poreza na nekretnine, ali je u posljednji trenutak odustalo od njezina donošenja. Umjesto uredbe, to će se područje ipak regulirati zakonom jer je prostor procjene vrijednosti nekretnina do sada u Hrvatskoj bio neuređen.

– Tim će se propisom prije svega definirati osnovni pojmovi iz područja procjena vrijednosti nekretnina onako kako je to određeno u standardima i propisima zemalja EU, čime će domaći procjenitelji i naručitelji procjena dobiti osnovu za međunarodno priznate procjene. U izradi ovog propisa Ministarstvo je koristilo najbolju praksu iz EU uz prilagodbu lokalnim uvjetima. Njime se postavlja okvir za izradu procjena kako bi one bile profesionalno izrađene, uzimajući u obzir sve raspoložive dokaze te kako bi rezultat bio održiv nakon provjere. Određuje se sustavan način prikupljanja i evaluacije podataka nužnih za izradu procjena, tko može izrađivati procjene i kakva znanja on mora posjedovati... – objašnjavaju u Ministarstvu graditeljstva i prostornog uređenja. Naglašavaju i da je funkcionirajući sustav procjene nekretnina preduvjet za uspješno provođenje brojnih aktivnosti, on pridonosi pravnoj sigurnosti svih sudionika procesa jer su pravila jasna i unaprijed propisana. Slovenci su svoj sustav procjene vrijednosti nekretnina gradili osam godina, ali očito nedovoljno dobro kada je Ustavni sud srušio cijeli zakon, najvećim dijelom zbog te procjene, a ne samo pojedine članke.

Mnogo manipulacija

Maruška Vizek, analitičarka Ekonomskog instituta i stručnjakinja za tržište nekretnina, kaže da je osnivanje registra izrazito važan korak za uređivanje i povećanje transparentnosti tržišta nekretnina.

– Čak i da Hrvatska nikada ne uvede porez na nekretninsku imovinu, ta bi baza omogućila građanima, poduzećima i državi da objektivno procjenjuju vrijednost nekretnina te da njima optimalno upravljaju. Istodobno, ta bi baza smanjila mogućnost za manipulaciju i koruptivne radnje vezane uz poslovanje nekretninama te bi smanjila tendencije poduzeća da izmjenom procijenjene tržišne vrijednosti nekretnina utječu na vlastite poslovne rezultate – ističe Vizek, koja smatra da odluka Ustavnog suda Slovenije ne bi trebala imati nikakav učinak na samu uspostavu ove baze. U Ministarstvu graditeljstva kažu da je ministrica Anka Mrak Taritaš uvijek isticala kako je prije uvođenja poreza na nekretnine potrebna izuzetno dobra priprema. Pritom je često spominjala da je upravo u Sloveniji uloženo dva milijuna žalbi na rješenja o procjeni.

>> Ustavni sud Slovenije poništio zakon o porezu na nekretnine

>> Kako probuditi mrtvo tržište nekretnina? Evo što predlažu stručnjaci!

Komentara 6

KA
kafka
13:28 02.04.2014.

Oprostite, ali zakone ipak treba raditi netko tko se razumije u pravnu struku i ima soli u glavi tj. logika mu nije strana.

Avatar tituš
tituš
13:14 02.04.2014.

od kuda Slovencima dva milijuna žalbi, ako niti njih zajedno sa nekretninama nema toliko. Možda su zbrajali duplikate i kopije!

Avatar Florida_manatee
Florida_manatee
15:44 02.04.2014.

Kolko ja znam a znam nacionalni izbori su iduce godine tako da ovo da ce zakon biti donesen 2016 godine mogu objesit macku o rep.

Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije