ZAGREB - Prekjučerašnja konferencija za novinare na kojoj je zagrebački županijski državni odvjetnik Krunoslav Canjuga najavio istragu protiv bivše uprave Ine izazvala je veliko zanimanje u javnosti. Iako je on naveo samo inicijale osoba koje su povezane sa sadržajem tzv. bijele i plave knjige, mnogi su u njima prepoznali neke bivše i neke sadašnje članove uprave Ine. Prema riječima K. Canjuge, u kriminalističkoj je obradi pet osoba, među kojima su najvjerojatnije Davor Štern, Jasminko Umičević i Ivan Đerek.
Jučer se priopćenjem oglasila Uprava Ine tvrdeći da energično radi na otklanjanju svih nepravilnosti koje su se događale u trvtki za vrijeme bivših Uprava. Nova Uprava tvrdi da je osigurala snažnu unutarnju kontrolu i nadzor.
Vijest da Državno odvjetništvo i policija istražuju mogući kriminal u Ini u Vladi je izazvala konsternaciju. Spominjanje kriminala, makar i onog počinjena za vrijeme bivše vlasti, Vladi i svima onima koji rade na privatizaciji Ine sada ni najmanje ne odgovara. Zbog toga je u prvi mah čak bilo sumnji da iza svega stoji prljav posao nekoga tko želi spriječiti privatizaciju ili barem spustiti cijenu. Privatizacija Ine upravo je u jednoj od osjetljivih faza jer bi sredinom ovoga mjeseca trebao biti utvrđen krug ozbiljnih kupaca.
No, vijest o kriminalističkoj obradi navoda iz takozvane bijele i plave knjige objavio je zagrebački županijski državni odvjetnik, i to već na samom početku konferencije za novinare u ponedjeljak. Konzultacije s izvršnom vlašću, naravno, nisu u obvezi Državnog odvjetništva, a ovaj je put bilo prilično očito da tih konzultacija doista nije bilo.
Komentar što smo ga u ranim poslijepodnevnim satima dobili iz Vladina Ureda za odnose s javnošću govorio je, otprilike: kad se sve skupa već dogodilo, eventualna šteta više se ne može izbjeći, nego samo ograničiti. U interesu je Vlade i Ine da se sumnje u eventualni kriminal u Ini što prije raščiste.
Na pitanje hoće li ovi događaji utjecati na cijenu Ine, Vladin izvor odgovara da to nije isključeno, ali kako postoji nada da se to neće dogoditi, pogotovu ako istraga pokaže da je sadašnja uprava puno učinila na sanaciji stanja u Ini. Isti izvor podsjeća da je u Ini promijenjen sav vodeći kadar na najvišoj i srednjoj razini.
Na vijest o tome da Državno odvjetništvo nastavlja istragu o anonimnoj prijavi koja optužuje bivšu upravu Ine, tadašnji direktor Davor Štern reagirao je preko svoga odvjetnika. On kaže da sam Štern nije nikad bio pozvan dati izjavu o navodnom kaznenom postupku, o kojem zna jedino iz novina. Kao građanin, bivši državni dužnosnik i bivši generalni direktor najvećeg naftnog poduzeća, Štern poručuje da će rado predočiti sve što zna o tome jer je i njegov interes da se utvrdi istina. Šternov odvjetnik cijeli slučaj povezuje sa skorom privatizacijom Ine. Moguće je, misli odvjetnik, da je riječ o kampanji kojom se želi izazvati zastoj u privatizaciji Ine.
Državno odvjetništvo do kraja tjedna trebalo bi s policijom odlučiti o daljnjoj kriminalističkoj obradi protiv petorice bivših čelnika Ine.
Z. Cesar, D. Knežević, D. Miljuš