Vlada se jučer negativno očitovala o interpelaciji kojom SDP traži objašnjenje najavljene renacionalizacije Ine i privatizacije 25 posto HEP-a, uz zaključak da je za stanje u kojem se našla Ina najodgovornija Vlada Zorana Milanovića. Obrazlažu da se to iščitava i iz same interpelacije, u kojoj se SDP pozvao na negativne rezultate poslovanja Ine u razdoblju između 2011. i 2015. kada su sami bili na vlasti.
“Ovo jasno dokazuje potpuni izostanak bilo kakve promišljene i odlučne politike te volje tadašnje Vlade da putem raspoloživih mehanizama poduzme bilo kakve mjere za promjenu negativnih pokazatelja i trendova. Stoga Vlada naglašava, a to podaci iz interpelacije i dokazuju, da je najodgovornija za trenutačni tržišni položaj Ine Vlada iz tog razdoblja”, zaključila je Plenkovićeva Vlada.
Vlada ističe kako vraćanjem Ine u vlasništvo države žele zaustaviti daljnju devastaciju kompanije te kako je za raspravu o prodaji dijela HEP-a prerano jer još nije utvrđen model po kojem će se otkupiti dionice Ine. Zahtjev oporbe da se objavi odluka arbitraže u Ženevi odbili su zbog tajnosti postupka.
Ministar pravosuđa Ante Šprlje kaže kako vjeruje da postoje šanse za poništenje arbitražne odluke pred švicarskim sudom, no o detaljima ne želi govoriti. U Vladi neslužbeno kažu da su u tužbi naveli da je jedan od sudaca bio u sukobu interesa, da nisu uzeti u obzir argumenti o vjerodostojnosti nekih dokaza ni to da je zaposlenik MOL-a bio posredni suvlasnik ciparskog društva koje je isplatilo novac za koji Hrvatska tvrdi da je predstavljao mito. Detaljnije od toga ne žele govoriti, a očekuju da bi postupak mogao završiti u roku od četiri mjeseca.
Vladin entuzijazam ne dijele stručnjaci za međunarodno trgovačko pravo, koji upozoravaju da je poništaj arbitražnog pravorijeka prava rijetkost, a hrvatsku žalbu nazivaju alibijem za izgubljenu arbitražu.
Domagoj Vuletić s katedre za pravo zagrebačkog Ekonomskog fakulteta kaže kako je vrlo neuobičajeno i to što je sudac kojeg je imenovala Hrvatska Jakša Barbić glasovao protiv Hrvatske. Ključnim problemom smatra to što nije završen postupak u slučaju Ina – MOL, a napominje da Hrvatska u roku od godinu dana može ponovno zatražiti poništaj odluke ako se pojave nove bitne okolnosti, primjerice, pravomoćna presuda Sanaderu.
Nisam ni sumnjao...