Djelatne vojne osobe diskriminirane su jer im je zabranjeno ustavno pravo na sindikalno organiziranje, upozorio je Ozren Matijašević, čelnik Hrvatske udruge sindikata, najavivši sindikalnu inicijativu izmjena Zakona o Oružanim snagama u tom smjeru.
Treba odvojiti politizaciju i mogućnost sindikalnog organiziranja 16.500 djelatnih vojnih osoba, koji sva radna prava crpe iz kolektivnog ugovora koji za njih ugovaraju civili. kaže Radomir Delić, predsjednik Sindikata djelatnika u vojsci i državnim službama.
– Dio ljudi želi osnovati sindikat, i to ne bi ugrozilo borbenu spremnost oružanih snaga jer postoje poslovi koji se ne smiju prekidati u slučaju štrajka, kao ni štrajkati sredstvima rada – ističe Delić. Dodaje kako čl. 59. Ustava RH propisuje da se zakonom može ograničiti sindikalno organiziranje u vojsci i redarstvu, no u praksi je to riješeno na način da u policiji sindikati djeluju, a u MORH-u su dozvoljeni samo za civile.
– Čvrsto smo odlučili kolegama u Oružanim snagama omogućiti isto, tim više jer većina zemalja članica NATO-a ima sindikate u vojsci. Pisali smo kolegama u Europsku asocijaciju vojnih sindikata (Euromil), koji nas podržavaju – naveo je Delić. U Europi je, dodaje, sindikalno organiziranje zabranjeno još u BiH, V. Britaniji, Španjolskoj i Estoniji.
Ozren Matijašević je dodao i da je na djelu obračun sa sindikalnim pokretom, što se očituje u Zakonu o reprezentativnosti koji je na ocjenu ustavnosti dalo svih pet središnjica, kao i u onemogućavanju sindikalnog organiziranja za umirovljenike i nezaposlene. Iako dugo djeluju, Sindikat umirovljenika Hrvatske i Sindikat nezaposlenih registrirani su kao udruge, a ne kao sindikat, jer im zakon to onemogućuje.
. GLUPOST! Gdje to jos ima da Sindikat vodi vojsku u STRjAK...hahaaaaaaa..ee... Tamo gdje nema samouprave, nema smisla ni Sindikat kao ni u privatnim firmama gdje je Gazda BOG.