Ugodno sam iznenađena time što je 90 posto donacija stiglo upravo iz Hrvatske, a ne nekih ultra bogatih zemalja. Novac ide za pokretanje "Whisper life saving" klinike. Nagledali smo se stravičnih stvari i sudbina. Prije dva tjedna bolnica je ostala bez struje jer je agregat bio neispravan, i u roku od sedam sati umrlo je šestero beba koje su bile spojene na aparate. Odlučili smo otvoriti našu kliniku. Već imamo medicinske sestre i liječnike koji bi za početak volontirali – kaže Vanja Matković, 26-godišnja Varaždinka koja tri mjeseca volontira za britansku neprofitnu udrugu Whisper u selu Mutai u istočnoj Ugandi.
Vidjevši u kakvim uvjetima žive djeca, pokrenula je humanitarnu kampanju na platformi za grupno financiranje Indiegogo Life, za pomoć životno ugroženim bebama u jednoj od najsiromašnijih zemalja svijeta. Cilj joj je bio skupiti 2500 američkih dolara u mjesec dana, što joj je uspjelo i prije završetka akcije koja traje još dva dana. Do četvrtka je osamdesetak donatora uplatilo 2558 američkih dolara.
Vanja je po struci diplomirana pedagoginja, koja je posljednje tri godine studirala i radila u Chicagu. Trenutno je na magisteriju iz kliničke psihologije. U Ugandi joj je ponuđen posao učiteljice i pedagoginje u sirotištu te internacionalnoj školi. Prosječna plaća u Ugandi je, preračunato, oko 300 kuna mjesečno, a samo 200 kuna godišnje, veli, pokriva školarinu za jedno dijete i doručak u školi. Jedan dolar omogućava dva obroka, a pet dolara testiranje na malariju i liječenje. Neki dan pronašli su dječaka Muzaphala, kojeg su spasili u zadnji tren.
Na žalost, slijepa jednogodišnja djevojčica Beatrice nije dobila šansu.
– Mama ju je zanemarivala od rođenja i na kraju ostavila bolesnu i neuhranjenu kod siromašne bake koja je brinula o njoj i odvela je u bolnicu. Beba je imala prljave dronjke na sebi, pa sam joj htjela pokloniti nešto lijepo i čisto, ali kad sam s garderobicom stigla u bolnicu, rekli su mi da je Beatrice u noći preminula – ispričala je.
>> Gevgelija: Od elementarne nepogode do biznisa s izbjeglicama
Nezbrinute napustene djece ima u svakoj zemlji u svijetu. Potrebe za volonterima ima svuda, pa i u Hrvatskoj, ali Vecernji list ne pise o njima.