PROMO

Vrtić po mjeri roditelja i djeteta

Dječji vrtić Dobro Drvo
24.11.2022.
u 08:15

Dječji vrtić Dobro Drvo u produljenom boravku nudi napredne sportske, dramske i senzorne programe i aktivnosti

Svaki zaposleni roditelj sve teže uspijeva izbalansirati privatni i poslovni život, posebice zbog činjenice što životni ritam svake godine postaje sve dinamičniji, a radno vrijeme sve fleksibilnije. Probleme današnjih roditelja identificirale su magistre ranog i predškolskog odgoja i obrazovanja, Ana Štefanec i Snježana Punčikar, koje su za svoj Dječji vrtić Dobro Drvo u Zagrebu zatražile produljenje radnog vremena kako bi roditeljima pružile podršku i uskladili radno vrijeme s radnim obvezama roditelja.

Osim toga, osnivačice su se pobrinule da djeca tijekom produljenog boravka imaju dodatne aktivnosti, stoga se roditelji s djecom mogu uključiti u dodatne kraće programe izvan redovitog odgojno-obrazovnog rada Dječjeg vrtića Dobro Drvo. Programi su sufinancirani iz sredstava Europskog socijalnog fonda (ESF), a svakodnevno su dostupni djeci i njihovim roditeljima. Provedbom kraćih programa cilj je osigurati uvjete za optimalan razvoj djeteta, a u produljenom radu vrtić svakodnevno nudi sportski i dramski program, program terapeutske igre u vrtićkom okruženju i senzorne aktivnosti.

“Svjesni smo svakodnevnih izazova današnjeg ubrzanog života, stoga radimo u cilju da uskladimo radno vrijeme i aktivnosti u vrtiću za svako dijete i obitelj”, izjavila je suosnivačica i vlasnica vrtića Ana Štefanec, naglasivši da odgojne ustanove i obitelji nisu dva odvojena svijeta, već im je cilj da roditelji budu uključeni u što je moguće više aktivnosti.

Redoviti program vrtića uključuje i situacijsko učenje engleskog jezika, stoga se u Dječjem vrtiću Dobro Drvo uvažavaju i asimiliraju različite strukture, podrijetlo, karakteristike i životni stilovi svih obitelji. Prelaskom djeteta iz obitelji u dječji vrtić, odgojitelji i zaposlenici dječjeg vrtića konstantno rade na povezivanju obitelj i zajednice te potiču i unapređuju kontinuiranu dvosmjernu komunikaciju s ciljem praćenja interesa i potreba cjelokupnih obitelji i konstantnog unaprjeđenja rada vrtića.

Programi za djecu i roditelje

Roditelji i djeca mogu se uključiti u dodatne kraće sportske te lutkarsko-dramsko-scenske programe. Sportski je program usmjeren na integraciju motoričkih znanja i sposobnosti djeteta s ostalim aspektima cjelokupnog razvoja, a dramsko-lutkarsko-scenski program omogućuje razvoj socio-emocionalnih vještina.

“Kroz sportske programe djeca razvijaju vještine, grade zdrave navike te uče vrijednosti fer igre, a dramske i scenske aktivnosti djeci grade samopouzdanje. Djeca vježbaju metode uživljavanja u različite uloge čime i usvajaju vještine potrebne za kreativno izražavanje, a pritom ih potičemo da se samostalno izraze na sceni te osmisle vlastite dramske predstave”, ističe Snježana Punčikar, osnivačica i ravnateljica vrtića.

Osim toga, obiteljima je omogućen posebni, kraći, preventivni program primjene terapeutske igre u vrtićkom okruženju koji je usmjeren na osiguravanje kontinuirane stručne podrške djeci u kontekstu osnaživanja socio-emocionalnog razvoja. Navedeni program djecu uči boljem razumijevanju vlastitih emocionalnih stanja čime se potiče razvoj intrapersonalnih i interpersonalnih vještina.

Raznovrstan tim stručnjaka koji brinu o razvoju djeteta

Zahvaljujući projektu Europske unije ‘Nastavak unaprjeđenja usluga za djecu u sustavu ranog i predškolskog odgoja i obrazovanja’ osigurana je i svakodnevna usluga stručnjaka koji brinu o svim aspektima zdravog razvoja djeteta – logopeda, psihologa, kineziologa i pedagoga. Stručnjaci suradnici su za vrijeme trajanja projekta zaposleni u vrtiću te na individualnoj razini prate razvoj svakog djeteta.

“Usluge stručnih suradnika besplatne su i dio su redovnog programa vrtića, a roditelji svakako prepoznaju njihov rad kao dodanu vrijednost u našem vrtiću te se sa stručnjacima konzultiraju ovisno o potrebama djeteta. Takav interdisciplinarni pristup važan je za cjelovit razvoj svakog djeteta čime se formira djetetova osobnost te se potiču sposobnosti i stvaralaštvo”, istaknule su osnivačice Dječjeg vrtića Dobro Drvo.

Holistički pristup odgoju djeteta

Koncept vrtića i sadržaj svih programa temelji se na humanističko-razvojnoj paradigmi u okviru koje se zagovara ideja promatranja djeteta kao cjelovitog bića. Radi se o suvremenom shvaćanju djeteta koje podrazumijeva promatranje djeteta kao jedinstvene osobnosti koja je više od zbira različitih socijalnih i emocionalnih, intelektualnih i fizičkih osobina.

„Svakom djetetu pristupamo individualno te kroz navedene programe želimo stvoriti savjesne, tolerantne i samosvjesne pojedince. Holističkim pristupom odgoja potičemo djecu da slobodno istražuju i kritički promišljaju o okruženju, razvijaju i komuniciraju ideje i stavove te uvažavaju tuđa mišljenja. Vjerujemo da je svako dijete snažno, kompetentno i puno potencijala od dana svog rođenja, a na nama je da stvorimo uvjete kako bi ono dostiglo svoj maksimum“, istaknula je ravnateljica Dječjeg vrtića Dobro Drvo.

Upiti za upise zaprimaju se tijekom cijele godine, a više informacija o vrtiću Dobro Drvo nalazi se na poveznici.


Sadržaj je sufinancirala Europska unija iz Europskog socijalnog fonda. Projekt je financiran u okviru Operativnog programa Učinkoviti ljudski potencijali 2014. – 2020. Ukupna vrijednost projekta UP.02.2.2.16.0028 iznosi 4.610.177,22 kuna, od čega Europska unija iz ESF-a financira 85% sredstava. Sadržaj materijala isključiva je odgovornost dječjeg vrtića Dobro Drvo.

Ključne riječi

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije