Bijeli Washington, zatrpan snježnim pokrivačem u nekim dijelovima grada visokim i do osamdeset centimetara, idiličan je prizor za snimatelje, djecu i povjesničare koji tvrde da u posljednjih devedeset godina nisu zabilježili toliko snažnu zimsku oluju koja je od prošlog petka paralizirala život i promet u glavnome američkom gradu.
Svi drugi upozoravaju da bi zimske nepogode i novi snježni nanosi koje meteorolozi najavljuju za cijeli tjedan mogli odnijeti nove ljudske žrtve, uzrokovati prometne nesreće i gubitak električne energije te spriječiti dostavu hrane u trgovine od kojih su mnoge u ponedjeljak, nakon olujnog vikenda, izgledale poluprazno, bez potrebnih svakodnevnih namirnica poput kruha i mlijeka. Brojni su primjeri građana koji napuštaju svoje hladne domove jer su zbog nevremena i slomljenih grana, koje su padale po električnim vodovima, ostali bez struje te se sele u tople hotele gdje su zakupili sobe za cijeli tjedan.
Bijela kuća izgleda idilično okružena travnjacima prekrivenim snijegom, ali u Ovalnom uredu predsjedniku Obami stižu izvještaji u kojima se kaže da je gotovo 200 tisuća državnih zaposlenika moralo ostati kod kuće jer ne funkcionira metro ni drugi javni prijevoz, a zatvorene su i škole. Mnogi građani prijavljuju materijalne štete jer se zbog oluje i snijega urušavaju krovovi te pucaju vodovodne instalacije.
Stanovnici Washingtona nisu naviknuti na snježne probleme pa paničare zbog najava da će ti problemi potrajati do nedjelje, a u međuvremenu ne mogu koristiti ni osobne automobile zbog zatrpanih ulica, mada zimske službe neumorno čiste da bi barem vozila hitne pomoći, policije i dostave mogla cirkulirati gradom. U zračnim lukama otkazane su stotine letova a poletjeli su samo zrakoplovi za Europu. Vlakovi voze samo prema sjeveru zemlje jer su istočne američke savezne države od Virginije do New Jerseyja pogođene istim snježnim olujama kao i Washington.
Da, zaista, sve je stvar prilagodbe i navike. kad vidite kako u nekom mediteranskom gradu, pri 5 cm snijega, celi javni život bude potpuno paralizovan, pa se setite severnoevropskih i ruskih gradova gde život normalno teče i pri pola metra snega i minus 20 stepeni, vidite kako je sve to relativno. Ili da uzmemo Jakutsk gde četvrt miliona ljudi u tom gradu potpuno normalno funkcionišu na minus 45 (uobičajena januarska temperatura u Jakutsku).