Poremećaji u pružanju osnovnih zdravstvenih usluga, primjerice programa cijepljenja ili tretmana bolesti poput AIDS-a zabilježeni su u 92 posto od 129 zemalja, navodi se u istraživanju Svjetske zdravstvene organizacije (WHO) objavljenom u ponedjeljak.
Anketa, provedena u studenom i prosincu 2021., pokazuje da su usluge "ozbiljno pogođene" te da je zabilježen "mali ili nikakav napredak" u odnosu na istraživanje s početka 2021., navodi se u priopćenju WHO-a.
"Rezultati ove ankete naglašavaju važnost hitnog djelovanja za rješavanje velikih izazova zdravstvenog sustava, oporavak usluga i ublažavanje utjecaja pandemije covida-19", poručuje WHO.
Usluga hitne pomoći pogoršala se u odnosu na prethodnu anketu.
Poremećaje u pružanju hitne pomoći prijavilo je 36 posto zemalja, što je porast u odnosu na 29 posto početkom 2021. i 21 posto u prvom istraživanju 2020.
Pružanje neobveznih operacija poput zamjene kuka i koljena poremećeno je u 59 posto zemalja, a nedostaci u rehabilitacijskoj i palijativnoj skrbi zabilježeni su u otprilike pola zemalja.
Anketa je provedena u vrijeme velikog porasta broja zaraženih u brojnim zemljama zbog zaraznije omikron varijante koronavirusa što je opteretilo bolnice.
>> VIDEO Kako znati jeste li zaraženi? Ovo su prva dva simptoma omikrona!
Točno. Onih 8 posto zemalja u kojima nisu zabilježeni poremećaji zdravstvenog sustava su one zemlje koje su odbile provoditi naputke WHO, u kojima je procjepljenost manja od 1 posto i u kojima ta korona više ne postoji. Riječ je o državama subsaharske Afrike i možda još par država u Aziji poput Bangladeša koji se riješio problema onog trenutka kad je prestao slijediti "znanost" novog normalnog i vratio se natrag dobroj staroj medicinskoj znanosti kakva je vrijedila i bila na snazi do prije dvije godine.