Zaštita dužnosnika i važnih osoba u BiH traži velika izdvajanja poreznih obveznika

Za osiguranje dužnosnika BiH godišnje četiri milijuna maraka

26.06.2009.
u 23:00

Sigurnost državnih dužnosnika porezne obveznike u BiH godišnje košta više od četiri milijuna KM. Naime, toliko novca je prošle godine potrošeno iz proračuna SIPA-e za osiguranje štićenih osoba u BiH.

SIPA traži izmjene
Najveća svota, skoro 2,5 milijuna KM, potrošena je za plaće i opremu sigurnjaka, a preostali dio na putne troškove, gorivo, servisiranje automobila, odore i oružje, prenosi portal Blic. Da se u tu svrhu troši mnogo novca, ukazuju i u samoj SIPA-i koja je uputila Vijeću ministara BiH predlog izmjena uputa o fizičkom i tehničkom osiguranju osoba i objekata.

Između ostalog su, kako saznajemo, predložena rješenja kojima bi se trebala osigurati dovoljna zaštita osoba koje se štite, ali uz niže troškove. Vijeće ministara BiH još se nije izjasnilo. Prema zakonu, status štićene osobe na državnoj razini imaju članovi Predsjedništva BiH, predsjedatelji i ministri u Vijeću ministara BiH, predsjedatelji obaju domova državnog Parlamenta i njihovi zamjenici, predsjednik Suda BiH, glavni tužitelj BiH, strani dužnosnici u posjetu BiH.

Predsjedatelj Zastupničkog doma Parlamentarne skupštine BiH Beriz Belkić potvrdio je za Blic da nema osiguranje jer je tražio da ga se oslobodi tog prava. - Ne koristim tu mogućnost jer me to samo opterećuje i pismeno sam se obratio SIPA-i odrekavši se tog prava. U prosjeku, samo po jednoj osobi angažirano je pet osoba koje ih osiguravaju 24 sata dnevno, a kada se ide na put riječ je o čitavoj ceremoniji koja mnogo košta, naglašava Belkić. Za sigurnost njegove kolegice iz Doma naroda Dušanke Majkić brine jedan tjelohranitelj.

Osobna osiguranja
Majkićeva kaže da koristi to pravo jer je često puta upozoravana da vodi računa o svojoj sigurnosti. “Moje osobno osiguranje je sa mnom u automobilu i osim što brine o mojoj sigurnosti, njegov zadatak je osigurati prolaz i obavijestiti da je u vozilu VIP osoba. Član parlamentarnog Povjerentva za obranu i sigurnost Slobodan Šaraba smatra da bi to pravo trebao koristiti uži krug dužnosnika. - Nedavno sam putovao s članom Vijeća ministara koji je u pratnji imao dvoje ljudi. To je jako skupo budući da smo putovali zrakoplovom i za sve je trebalo platiti troškove, kaže Šaraba.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije