Na Redditu se javio Hrvat koji trenutno radi kao monter dalekovoda u inozemstvu. Priznao je da se zasitio stalnog rada na terenu te da ozbiljno razmišlja o povratku u Hrvatsku. Zanimalo ga je kakve se plaće mogu očekivati za poslove rada na visini, montaže i srodne djelatnosti te postoje li tvrtke koje se time bave, osobito u Slavoniji. Ubrzo su se javili brojni Hrvati koji već godinama rade na visinama.
Rad na visini
by u/Sudden_Advance_5048 in askCroatians
'Uzmi moj savjet i bježi iz Slavonije. Odi u Zagreb, tu ti je placa početna ako se ne varam €1800-€1900 + dodaci, dođeš do €2100. Tako mi je bar rečeno od strane kolege koji radi. A imaju sad otvorene natječaje, googlao sam samo zbog tebe. Ima dosta prekovremenih, ali iskusan si, sve znaš', napisao je jedan korisnik. Prema njihovim iskustvima, zarade se mogu znatno razlikovati ovisno o vrsti posla i zemlji u kojoj se radi. Neki su naveli da se u Hrvatskoj može pristojno zaraditi, no da su inozemni angažmani osjetno isplativiji.
Jedan od korisnika podijelio je iskustvo svog kolege koji radi na visini u Njemačkoj. Naveo je kako mu radni raspored podrazumijeva 20 dana na terenu, nakon čega slijedi deset dana odmora kod kuće, a takav se ciklus ponavlja iz mjeseca u mjesec. Prema njegovim riječima, posao je dobro plaćen te kolega mjesečno zarađuje između 4000 i 5000 eura neto. Ponekad radi i deset dana u kontinuitetu, nakon čega tjedan dana provodi kod kuće. Dodao je i kako mu tvrtka pokriva troškove putovanja, odnosno plaća karte za odlazak kući i povratak na posao, pa se takav ritam rada neprestano izmjenjuje.
*Stavovi izraženi u komentarima korisnika Reddita ni u kojem slučaju ne odražavanju stavove redakcije Večernji.hr niti predstavljaju većinsko mišljenje
Meloni odgovorila Trumpu: 'Zapamti ovo...'
Bio sam kao mladic pola godine na terenu. Meni bijase kao zatvor. 20 dana na terenu je kao 20 dana zatvora. U tih 20 dana ne zivis. Onda si 10 dana doma i svakome ides na zivac jer svi rade,, djeca idu u skolu a ti po cijele dane budes doma. Onda opet 20 dana "zatvora" sa nekoliko Turaka i "balkanaca" djelis slobodno vijeme. To sve ima smisla ako nemas zenu i djecu (ali nema smisla ni onda). Ili ako se oces rastati. Ne ljuti se ako ti zena nadje nekog drugoga koji zaradjuje manje ali koji je uz nju cijelo vrijeme. I pitanje Zagreb ili Slavonija? Seljacima Zagreb jer njih veliki grad fascinira. Ako oces kvalitetniji zivot za svoju obitelj onda Slavonija!