U talijanskom gradu Genovi urušio se vijadukt Morandi pri čemu je poginulo više od 35 ljudi uslijed jakih kiša.
Jake kiše još su pojačale dojam apokaliptičnog dana u Italiji, a postoji mogućnost da je za jednu od najvećih tragedija u novijoj talijanskoj povijesti kriv udar groma.
"Nakon što je udario grom sve se krenulo tresti i dijelovi cementa i betona su počeli otpadati. Poslije toga se sve srušilo", rekli su stanovnici okolice Genove, a na jednom videozapisu može se vidjeti i trenutak urušavanja.
Vijadukt Morandi i ranije je bio problematičan, a i u samoj Italiji bio je predmet rasprava i međusobnih prozivanja. Izgrađen 1967. godine, a uz očekivano trajanje vijadukta od 100 godina, izdržao je tek malo više od polovice predviđenog "roka trajanja".
- Takav most iziskuje regularne inspekcije i održavanje od strane kvalificiranih inženjera. Sad je još nemoguće reći nemoguće je reći je li upravo održavanje odigralo svoju ulogu u rušenju mosta - rekao je za BBC Ian Firth, strukturalni inženjer specijaliziran za mostove.
U tijeku je bila obnova temelja mosta, a rekonstrukcijski radovi obavljeni su i 2016. godine, a još tada je strukturalni inženjer Antonio Brencich sa sveučilišta u Genovi upozoravao na brojne probleme oko vijadukta Morandi.
Recimo i kako Italija od 2008. godine bilježi drastičan pad ulaganja u prometnu infrastrukturu - s 14 milijardi eura 2007. godine, ta je brojka do 2015. godine pala na manje od šest milijardi eura.
Pogledajte snimku rušenja viadukta u Genovi
Da je to napravljeno kako treba , ne bi se srušilo ni za 100 godina bez održavanja. Kakav grom?? gluosti.