Neću platiti tisuću kuna kazne samo zato što sam na ulici popio tri “guca” piva, radije ću otići u zatvor! – odrješit je Boris Božić, 38-godišnji Osječanin. Visoku je kaznu “zaradio” u noći s petka na subotu u Neumanovoj ulici u središtu Osijeka jer se, kako ga se tereti, ogriješio o komunalni red, pio je alkohol na javnom mjestu. Preslike tog prekršajnog naloga oblijepljene su kasnije na 30-ak lokacija u Osijeku kao izraz revolta.
– Nisam ih polijepio ja, nego moji prijatelji nindže – kaže on.
Hodao je te noći, kaže, nogostupom prema kafićima u Tvrđi. Zaustavila su ih dvojica policajaca i tražila osobne iskaznice, koje su im i pružili. Nosio je pivo u džepu, “virilo je” iz jakne.
– Provjera je potrajala, gotovo pola sata, policajac je tipkao na laptop, ništa se nije događalo. Pitao sam je l’ nas crta, zašto nas toliko zadržavaju. Gubili smo vrijeme, sjedio sam na zidiću, počeli smo obojica pjevati, naravno ne preglasno, ja sam radio forme kung-fua – opisuje Božić. Izvukao je u jednom trenutku pivo i “potegnuo”.
– Grlo mi se osušilo, što da radim – sliježe on ramenima. Nije znao, tvrdi, da je u Osijeku zabranjeno piti alkohol na ulici. – U Zagrebu, u kojem također živim, mogu popiti pivo uz spomenik Jelačiću – uspoređuje. Ispisali su mu kaznu od tisuću kuna, ne planira je platiti. Usto, nezaposleni je ekonomist.
– Baš smo grad cirkus, trebalo bi ulaznice naplaćivati! – ogorčen je. Osječka je policija dospjela u javnost i u prosincu, kada je policajac srušio na tlo i vezao stariju ženu jer je prošla kroz “crveno” na semaforu. Oglušila se, doduše, na njegovu zapovijed da se zaustavi, no njegov je postupak izazvao žestoke reakcije. Prisjetimo se i Krunoslava Kesera, kojega je svojedobno osječki sud kaznio s dvije godine zatvora zbog 12,9 grama marihuane, plaćene 150 kuna. Javnost se pita je li Osijek “najstroži” grad u Hrvatskoj?
– Teško je to reći jer ne postoje studije o, primjerice, policijskom postupanju, kakve se rade u Americi i najčešće pod tajnim identitetom – počinje sociolog Željko Pavić. Ne može se, nastavlja, tako ni znati je li u nekim krajevima policija represivnija ili su tamo određena nedjela češća.
– Sociološki gledano, postoje teorije etiketiranja koje kažu kako ne treba ljude, posebno mlade, odmah prestrogo kažnjavati. Etiketira li se, primjerice, nekoga kao narkomana, može ga se time gurnuti još dublje u svijet droge. Javlja se pobuna, ali i nepovjerenje u cijeli sustav – objašnjava Pavić.
Dvosjekli je to, dodaje, mač.
– Da ja branim Božića, pozivao bih se na beznačajnost djela. Ljude koji voze pod alkoholom sud kazni s tisuću kuna, koliko je i on dobio za pivo na ulici – komentira odvjetnik Alen Jakobović.•
>> Kažnjen s 1000 kuna jer je pio pivo i hodao
Uvijek postoji priča iza priče. On je glumio karate majstora i onda si je popio još malo pive, pa se čudi kako su ga kaznili. I to tip koji ima 38 godina glumi tele.