Usponi i padovi

Zaboraviti početak 90-ih, Njemačka više nije zaštitnica

Helmut Kohl,portal
Reuters/PIXSELL
28.06.2013.
u 10:20

Merkel je 2007. “odradila” kampanju za Sanadera, no podrška je okopnjela 2009. zbog skandala s Hypo leasingom

Hrvatska, posebice vladajući HDZ, s velikim su očekivanjima pratili predizborne ankete 2005. koje su Merkel, ”Kohlovoj djevojčici s istoka”, kako su je zvali, davali velike šanse. Pobjeda CDU donijela bi – vjerovali su – novi vjetar u odnosima Hrvatske i Njemačke koji su od idiličnog “Danke, Deutschland” početkom 90-ih, kad je njemačka lokomotiva pogurala priznanje Hrvatske, krenuli nizbrdo nakon što je kancelar Helmut Kohl zamjerio Franji Tuđmanu politiku prema BiH, a ni socijaldemokrat Gerhard Schroeder nije donio otopljavanje odnosa.

Oštar monitoring

Premijer Ivo Sanader imao je dvostruki razlog da zadovoljno trlja ruke – koalicija CDU-CDS mogla bi pogurati Hrvatsku na europskom putu i razbiti britansku suzdržanost, a usto je osobno poznavao Merkel. Mnogi su ostali iznenađeni kad se pokazalo da se Njemačka drži po strani i da se angažirala tek pred kraj pregovora. Francuski diplomati otkrivali su da je tada Njemačka razbila njihov oštar prijedlog monitoringa. No Merkel nije, za razliku od mađarskog premijera Vikora Orbana ili poljskog Donalda Tuska, inzistirala na tome da Hrvatska mora u EU. Bili su pragmatični, zahtijevali da Hrvatska ispuni svoje obveze, što su ponavljali i tijekom ratifikacije. A Njemačka je ratificirala zadnja. Ona je svoj interes u ulasku Hrvatske u EU vidjela u ulaganjima, a njima Berlin nije bio zadovoljan.

Okopnjela podrška

Merkel je 2007. “odradila” kampanju za HDZ, točnije Sanadera, no podrška je okopnjela 2009. zbog skandala s Hypo leasingom, a ubrzo se okrenula nasljednici Jadranki Kosor. Iako su izbori 2011. doveli na vlast političku opciju s druge točke političkog spektra, odnosima nisu pomogli ni skandali vezani za hrvatsko jednostrano mijenjanje dogovorenog u pregovorima, ali ni činjenica da je vlast “zanemarila” Njemačku – lobiranje je počelo kasno. Upravo su Nijemci, a ne “problematični” Englezi ili Nizozemci, dizali glas protiv Hrvatske jer su je vidjeli nepripremljenu, a novu Rumunjsku ili Bugarsku nisu si htjeli dopustiti. Ima tu i političkog oportunizma – dobar dio građana Njemačke osjeća se kao krave muzare s bailoutima i politikom “šaljite nam novac”. Slučaj Josipa Perkovića – a posljednja događanja kulminacija su trakavice koja se vuče godinama – također nije dao Nijemcima sigurnost da će Hrvatska poštovati vladavinu prava.

>>'Niste fer, Njemačka se najviše borila za Hrvatsku'

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.
Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije