WIFO PROCJENA

Zabrinjavajuće brojke: Austrijsko gospodarstvo u padu, pogođena mnoga područja, jedna stvar otežava oporavak

Zagreb: Ministrica kulture i medija Nina Obuljen Koržinek obišla je katedralu
Patricija Flikac/PIXSELL
30.01.2025.
u 14:29
Poslušaj ovaj članak
00:00 / 00:00

Industrijska dodatna vrijednost pala je za 0,2 posto u odnosu na treće tromjesečje 2024. Građevinska industrija je stagnirala

Prema brzoj procjeni bečkog Instituta za ekonomska istraživanja (WIFO), austrijska gospodarska proizvodnja pala je za 0,2 posto na kraju 2024. u usporedbi s posljednjim kvartalom 2023., objavili su u četvrtak austrijski mediji. Kako ističe austrijska javna televizija ORF,  ako se te brojke potvrde, to bi bio već sedmi pad zaredom. ORF napominje da je bruto domaći proizvod (BDP) na kraju 2024. stagnirao u odnosu na prethodno tromjesečje. I to nakon dva pada vrijednosti u prethodnim tromjesečjima prošle godine. WIFO ističe da dok su se industrija i građevinarstvo u Austriji nastavili slabo razvijati, u uslužnom sektoru, situacija ide nabolje.

Uz sljedeću analizu: Industrijska dodatna vrijednost pala je za 0,2 posto u odnosu na treće tromjesečje 2024. Građevinska industrija je stagnirala. U kategoriji usluga, koja uključuje trgovinu, promet i gastronomiju, zabilježen je rast od 0,9 posto u odnosu na prethodni kvartal. U kategoriji “ informacijske i komunikacijske usluge, financijske usluge i usluge osiguranja, nekretnine i stanovanje” ponovno je zabilježen gospodarski pad za 0,5 posto. Stručna WIFO analiza pokazala je da su stagnacijom ili padom vrijednosti pogođena mnoga gospodarska područja. Ali i BDP, koji se je u Austriji u 2024. godini smanjio za jedan posto. 

VEZANI ČLANCI:

Uz napomenu kako je WIFO izračun napravio na temelju “sezonski prilagođenih vrijednosti i vrijednosti prilagođenim radnim danima”. I da su sve iznesene vrijednosti iskazane u realnim vrijednostima tj. prilagođene cijenama. Što se tiče javne potrošnje, brza procjena je pokazala da su potrošači u posljednja tri mjeseca prošle godine potrošili 0,3 posto više nego u trećem kvartalu. S druge strane, austrijski je izvoz pao za 1,6 posto, a uvoz za 1,2 posto. Iz svega iznesenog vidljivo je da se austrijsko gospodarstvo teško oporavlja od recesije u kojoj se nalazi već treću godinu. Situaciju dodatno otežava ogromna “rupa” u državnom proračunu i velika zaduženost Austrije, pred kojom očito nisu baš ružičasta gospodarska vremena. Kako navodi WIFO, gospodarstvo i u eurozoni također je stagniralo krajem prošle godine. To potvrđuje i Statistički ured Europske unije “Eurostat”, koji procjenjuje “nulti rast za posljednja tri mjeseca 2024., u odnosu na treće tromjesečje”. Uz napomenu kako je bruto domaći proizvod (BDP) u 27 država članica EU-a ukupno blago porastao za 0,1 posto.

>>Pitali smo umjetnu inteligenciju koji bi narodi mogli nestati u sljedećih 100 godina, odgovor bi vas mogao zabrinuti>>

Zagreb: Ministrica kulture i medija Nina Obuljen Koržinek obišla je katedralu
1/11
Ključne riječi

Komentara 1

Avatar anti azovac
anti azovac
14:37 30.01.2025.

Evropa ponovo razmatra mogućnost kupovine ruskog prirodnog gasa preko gasovoda, Ovu informaciju je preneo britanski list Financial Times, pozivajući se na neimenovane izvore u evropskim institucijama. Tema ponovnog uvoza ruskog gasa izazvala je podeljene reakcije među evropskim političarima, ekonomistima ii energetskim ekspertima. Prema pisanju FT-a, evropski zvaničnici raspravljaju o mogućnosti ponovne kupovine ruskog gasovodnog gasa u kontekstu potencijalnog političkog rešenja sukoba u Ukrajini.Uvoz ruskog gasa mogao da stabilizuje cene energenata na evropskom tržištu, koje su poslednjih godina bile pod velikim pritiskom zbog sankcija i reorijentacije snabdevanja. Niže cene gasa mogle doprineti stabilizaciji evropske ekonomije i olakšavanju industrijske proizvodnje, koja je u nekim sektorima pretrpela značajne gubitke zbog visokih cena energije. Zagovornici ovog plana dolaze iz nekoliko zemalja EU, a posebno iz Nemačke i Mađarske, koje su i ranije bile poznate po svom pragmatičnom stavu prema ruskim energetskim resursima. Takođe, nekoliko drugih država, čiji se identitet ne navodi, izražava interes za ovu mogućnost. Međutim, ova ideja nije naišla na odobravanje svih članica EU.

Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije