- U posljednjih godinu dana u zadarsku podružnicu Samostalnog sindikata Hrvatske stiglo je 10-ak anonimnih telefonskih prijava o diskriminaciji na radnome mjestu osoba drukčije seksualne orijentacije, rekao je Vedran Uranija, povjerenik SSSH, na predstavljanju u Zadru projekta koji bi trebao zaštiti prava osoba drukčije seksualne orijentacije i rodnog identiteta.
Dodao je da je u većini bila riječ o osobama koje su dobile nezakonite otkaze ili su bile psihički maltretirane i stigmatizirane u radnoj sredini. Nažalost, sindikat ih nije mogao zaštititi jer nitko nije želio otkriti identitet zbog straha od javnog blaćenja i daljnjeg maltretiranja. Upravo se zato diljem Hrvatske u organizaciji SSSH i nevladinih udruga Kontra i Iskorak održavaju seminari za sindikalne povjerenike kako bi znali prepoznati problem i pružiti adekvatnu sindikalnu zaštitu ako primijete da su u njihovoj radnoj sredini kolege diskriminirani na osnovi seksualne orijentacije i rodnog identiteta.
- LGBT osobe su na petome mjestu po ugroženosti, a prije njih su redom starije osobe, osobe s invaliditetom, žene te osobe različite nacionalnosti i vjere. Sindikalisti moraju znati prepoznati ranjive skupine, naučiti ih štititi te obraniti njihovo dostojanstvo, rekla je Jasna A. Petrović iz Ženske sekcije SSSH-a te naglasila da je samo 17 posto LGBT osoba učlanjeno u sindikate.
U sklopu projekta, koji financira Europska unija, tiskan je priručnik pod nazivom "Nevidljivi radnici", a prema najavi Sanje Juras iz udruge Kontra, sljedeći tjedan kreće nacionalna kampanja pod nazivom “Prijavi diskriminaciju”.
Predstavljanju projekta i seminaru za sindikalne povjerenike podršku su dali zadarski dogradonačelnik Dražen Gregurević i pročelnica županijskog upravnog odjela za samoupravu i upravu Milena Ikić, koja je naglasila da je Zadarska županija, unatoč mentalitetu, predrasudama i vrijednostima koje su usađene u ljude, otvorena za raspravu i obranu bilo kojeg ljudskog prava.