Na zadarskom području ponovno je reagirala policija u školi zbog nove tzv. liste smrti, oštrog predmeta… Podsjetimo dva su slučaja, jedan u srednjoj, pa jedan u osnovnoj školi zaprepastila javnost kad su krajem siječnja učenici sastavili tzv.listu smrti s učenicima, kad se spominjao nož, potom je uslijedio i pokušaj ubojstva ubodom u vrat 45-godišnjakinje nožem od strane maloljetnika, a prije nekoliko dana, kako piše Zadarski.hr. prijavljena su i još dva slučaja na zadarskom područja u kojima je reagirala policija.
- Policija je reagirala na dojave o nasilju među učenicima, međutim, ničija odgovornost nije utvrđena. Prema riječima roditelja koji su se obratili našoj redakciji, u utorak 4. veljače učenica je došla u školu s oštrim predmetom nalik na nož za otvaranje pisama, i popisom na kojem su bila imena tri učenika koje je navodno namjeravala izbosti. Učenica se, prema riječima roditelja, određenoj djeci unosila u lice prijeteći im da su na njenom popisu. Roditelji su naveli da je "u školi ponovno cirkus koji pokušavaju gurnuti pod tepih". "Naravno roditelji lude, a ravnatelj pokušava sve zataškati, a dijete je normalno na nastavi. Roditelji traže da se učenica makne iz nastave" kazali su Zadarskom.hr. neki od roditelja djece iz škole na zadarskom području.
Dan ili dva kasnije, prema riječima roditelja, policija je opet došla u školu jer su neka djeca opet sastavila popis učenika koje treba napasti, zbog čega je dio roditelja, kako navodi portal, pozvao na bojkot škole. No, ravnatelj za portal tvrdi da su to netočne informacije koje služe isključivo za uznemiravanje učenika, roditelja i javnosti, odbijajući svaku mogućnost da se zataškavaju događaji nasilja među učenicima.
- Točno je da je policija u dva navrata prošlog tjedna bila u našoj školi. U oba slučaja osobno sam obavijestio policiju u skladu s Protokolom o postupanju u slučaju nasilja među djecom i mladima. Nakon policijskih izvida, pokazalo se da nije bilo razloga za postupanje, odnosno da nije bilo ugroze sigurnosti te da nije došlo do kršenja zakona - kazao je Zadarskom.hr ravnatelj i naglasio, kako navode, da je u srijedu, a ne u utorak, kako tvrde roditelji, u školu došla učenica kojoj je iz torbe ispao predmet oko kojeg se digla galama.
- Ispostavilo se da je riječ o oštrom predmetu, ali to nije bio nož. Predmet joj je oduzet prema protokolu, a ugroze sigurnosti nije bilo. Dan kasnije, u četvrtak, dva učenika su za vrijeme nastave sastavila jedan popis učenika, ali kao vid zabave, tvrdi ravnatelj.
- Mi smo to međutim shvatili kao moguću prijetnju te smo pokrenuli protokol, obavijestili policiju, roditelje i Centar za socijalnu skrb. Policija je na koncu utvrdila da nije bilo ničije odgovornosti, odnosno da nije bilo ugroze sigurnosti za učenike - istakao im je ravnatelj dodajući kako škola ima nultu toleranciju za bilo kakav oblik nasilja među učenicima i dodao da su učenici dok nisu završeni policijski izvidi i dok nije utvrđeno da nije bilo ugroze sigurnost učenika, učenici su bili suspendirani s nastave na jedan dan. Večernji list je tražio informaciju o ovim događajima iz zadarske policije i evo sto su odgovorili:
- Policija nakon svih zaprimljenih saznanja o potencijalno rizičnim ponašanjima mladih u zonama odgojno obrazovnih ustanove odmah započinje s provođenjem izvida u cilju utvrđivanja svih okolnosti nasilnog događaja utvrđivanjem njegovih uzroka, povoda, trajanja i posljedica. Navedena postupanja su definirana Protokolom o postupanju u slučaju nasilja među djecom i mladima, donesenim u ožujku 2024. godine. U protokolu je definirano nasilje među djecom i mladima s kojim se smatra svako namjerno fizičko ili psihičko nasilno ponašanje među djecom i mladima, učinjeno s ciljem povrjeđivanja, a koje se neovisno o mjestu izvršenja može razlikovati po obliku, težini, intenzitetu i vremenskom trajanju i koje uključuje ponavljanje istog obrasca i odražava neravnopravan odnos snaga (jači protiv slabijih ili grupa protiv pojedinca).
Dodatno obavještavamo Vas kako je Ministarstvo unutarnjih poslova RH na nacionalnoj razini uspostavilo kontinuirani sustav operativnog praćenja događaja nasilja među djecom i mladima koji su na bilo koji način dojavljeni/prijavljeni policiji ili je policija za iste doznala kroz operativni rad.
Svi događaji nasilja među djecom i mladima opisno se izdvajaju u Operativno komunikacijskom centru policije MUP-a te dostavljaju Odjelu maloljetničke delinkvencije i kriminaliteta na štetu mladeži i obitelji Ravnateljstva policije gdje se sve dojave analiziraju, prate te po procjeni koordinira daljnje policijsko postupanje. Svakodnevno se nadležnim policijskim upravama konkretni i sukladno procjeni izdvojeni potencijalno rizični događaji u zonama odgojno obrazovnih ustanova dostavljaju na praćenje i daljnju koordinaciju postupanja policijskih postaja. Također, o svakom slučaju obavještavaju nadležne institucije (Hrvatski zavod za socijalni rad i nadležno državno odvjetništvo). S obzirom na to da se radi o postupanju prema djeci, unatoč interesu javnosti, nismo u mogućnosti iznositi detalje postupanja, prvenstveno se rukovodeći zaštitom prava i dobrobiti djece.