'PO ZAKONU, ALI NE PO PRAVDI'

Umirovljenica iz Zagreba dobila rješenje pa se šokirala: Uzeli su mi moju mirovinu kao da nikad nisam radila

1. listopada obilježava se Međunarodni dan starijih osoba
Foto: Patrik Macek/PIXSELL
1/2
22.09.2024.
u 21:46

U rješenju HZMO-a u kojemu su joj krivo navedeni datum i godina rođenja stoji da je postupak obustave isplate invalidske mirovine pokrenut nakon što je utvrđeno da joj se priznaje pravo na obiteljsku mirovinu

Prema modelu obiteljske mirovine koji je na snazi od prošle godine, udovica ili udovac mogu umjesto svoje mirovine primati 77 posto mirovine pokojnog partnera, ili zadržati svoju mirovinu uz dodatak od 27 posto obiteljske mirovine. Nekima je zasigurno pomogao, no drugi smatraju da skriva veliku nepravdu.

Reporter N1 razgovarao je sa ženom kojoj je mirovina oduzeta ovog proljeća te je naslijedila mirovinu pokojnog muža. Stiglo joj je rješenje da će dobivati 77 posto njegove mirovine, a bez svoje je ostala, kaže, kao da nikad nije radila. Suprugova mirovina viša je od njene oko 250 eura, dodaje umirovljenica iz Zagreba koja je željela ostati anonimna. Istaknula je da je situacija "po zakonu, ali ne i po pravdi".

Problem je u tome, nastavlja gospođa, što je nakon 30 godina staža postala invalid rada i otišla u invalidsku mirovinu te na kraju ostala bez svoje mirovine. Dobiva muževu, ali obje su mizerne. "Uzeli su mi moju mirovinu kao da nikad nisam radila" požalila se. Sol na ranu zadaju joj i žene koje osobno poznaje, koje nemaju "ni dana" radnog staža, ali su stekle pravo na mirovine pokojnih muževa, koje su veće od njene.

"Cijeli radni vijek išla sam ujutro u onim hladnim busevima i tramvajima, mučila se da bih tu mirovinu zaradila. A sad ispada da bi bilo bolje da sam spavala kod kuće", negoduje umirovljenica, napominjući da nije ljubomorna, jer te žene nisu krive ni za što, nego je boli nepravda. U područnom uredu Hrvatskog zavoda za mirovinsko osiguranje (HZMO) rečeno joj je da gubi pravo na svoju mirovinu jer je uzela obiteljsku mirovinu. Po zakonu sada prima oko 470 eura s povišicom.

POVEZANI ČLANCI:

Pokušala je objasniti da s tim novcem ne može preživjeti, na što su joj odgovorili da traži socijalnu pomoć. "Zašto bih ja to tražila ako sam pošteno odradila radni vijek i zaradila svoju mirovinu? Nemam pravo na svoju mirovinu, a od plaće sam odvajala za ovu državu, za vojsku, policiju... Sad ispada da nigdje nisam radila", rekla je za N1.

U rješenju HZMO-a u kojemu su joj krivo navedeni datum i godina rođenja stoji da je postupak obustave isplate invalidske mirovine pokrenut nakon što je utvrđeno da joj se priznaje pravo na obiteljsku mirovinu. To se dogodilo jer je mirovina njezina supruga bila veća od njene, a kao osoba s invaliditetom može tražiti inkluzivni dodatak koji se priznaje u postotku od osnovice koja iznosi 120 eura u Centru za socijalni rad. Ona kaže da joj nije jasno zašto bi išla tamo jer joj ne treba dodatak već njena mirovina.

GALERIJA Bratići Škorić i Sanda Bajtl dovedeni na sud u Zagrebu

1. listopada obilježava se Međunarodni dan starijih osoba
1/13

Komentara 30

OP
Ocvali pupoljak
05:07 23.09.2024.

A što bi ona htjela? Dvije mirovine? Trebala je zadržati svoju i uzeti od muža 27 posto. Nekima nikada dosta i nista im ne valja.

JM
JMN
06:53 23.09.2024.

Generacijska solidarnost je najveća Ponzijeva shema u povijesti.

AN
antikomunist1
23:13 22.09.2024.

Evo, mamac je bačen a "ribice" već plivaju!

Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije