Direktiva o recikliranju otpadne električne i elektroničke opreme (televizora, računala, mobitela, hladnjaka...) stupila je na snagu u veljači 2014., ali Komisija je utvrdila da Poljska i Slovenija još nisu prenijele u svoja nacionalna zakonodavstva pa ih je prijavila Sudu EU.
Potvrdi li Sud tužbu, Poljska će plaćati 71.610 eura dnevno, a Slovenija 8408 eura dnevno sve dok ne donesu zakone u skladu s direktivom.
Taj zakon EU propisuje da se do 2016. 45 posto novoprodane elektroničke opreme mora prikupljati kao odvojeni otpad (i zatim reciklirati). Cilj koji treba dosegnuti do 2019. jest 65 posto.
>> Zakon unije: Njemačkoj prijeti tužba ne prizna li diplome hrvatskih arhitekata
sve neke direktive. bivši sssr je bio neobična tvorevina, ali ovaj birokratski monstrum zvan eu već jako plaši. znači, dovoljno je lobiranjem doći do nekog eu komesara, i eto direktive koja ti nosi milijarde. krenula je kao dječja igra, ajmoajmo zabraniti obične žarulje, jer gutaju energiju. a i ne proizvodimo ih u europi, i jako je mala zarada i ogromna konkurencija. ali 'štedne' su prava stvar, mi ih proizvodimo (u kini). jedino što ne valja u toj priči je da se puno više energije potroši u proizvodnji te žarulje (zato kina troši tolko ugljena), da se koriste opasne tvari (živa recimo...) a pazite, zabranili su živine žarulje, a štedne imaju živu?! natrijeve za javnu rasvjetu? manje potroše, i slabije svijetle. zanimljivo kako se svako malo direktivama stvori tržište za koje nismo ni sanjali da postoji.