Najveći ekološki izazov

Zaštitit ćemo 30 posto Jadrana pod svojom jurisdikcijom

Karlobag: Igra majke i bebe dupina
Foto: Marko Lukunic/PIXSELL
1/3
25.11.2021.
u 00:02

Trajno zaštitivši Jabučku kotlinu osigurali smo budućnost Jadrana, rekla je ministrica Marija Vučković

Hrvatska će zaštititi 30 posto Jadranskog mora pod svojom jurisdikcijom, najavio je na nedavno završenoj klimatskoj konferenciji u Glasgowu premijer Andrej Plenković.

Bit će to, dodao je, doprinos “zemlje tisuću otoka” globalnom cilju zaštite oceana. Hrvatska je trenutačno na nešto manje od 13 posto.

Sada smo na 12,6%

Zaštita mora bila je i jedna od tema sastanka EU direktora zaštite prirode održanog u slovenskom Portorožu, gdje su Igor Kreitmeyer, ravnatelj Uprave za zaštitu prirode i dr. sc. Aljoša Duplić, ravnatelj Zavoda za zaštitu okoliša i prirode Ministarstva gospodarstva i održivog razvoja, predstavili hrvatska iskustva, mogućnosti i izazove u doprinosu dostizanja cilja zaštite od najmanje 30 posto morskih područja u EU, od čega bi se trećina odnosila na strogu zaštitu.

– Nedavnim proglašenjem Jabučke kotline pod trajnom zaštitom ukupan postotak zaštićenog mora iznosi 12,6 posto. Pred nama je veliki izazov u ovom desetljeću da ostvarimo ambiciozne planove za 30 posto zaštite mora pod nacionalnom jurisdikcijom – rekao je Kreitmeyer.

Jabučka kotlina u središnjem dijelu Jadrana posebna je i po tome što se tu iz sjevernog dijela Jadrana ulijeva hladna voda bogata hranjivim tvarima, što pogoduje razvoju morskih organizama. To je područje veliko mrijestilište i rastilište oslića, bijelog muzgavca, škampa, trlje blatarice i drugih vrsta. Istraživanja Instituta za oceanografiju i ribarstvo potvrdila su činjenicu da su nužne mjere za zaštitu resursa od prekomjernog ribolova, pa je prije četiri godine uveden poseban režim ribolova.

Uz preveliki izlov, probleme su donijele i nepovoljne klimatske promjene koje utječu na obnavljanja resursa. Potpuna zabrana ribolova u središnjem dijelu dosad je bila privremena s rokom do kraja 2021. godine, no zahvaljujući dogovoru Hrvatske i Italije, uspostavlja se trajna zaštita.

– Vjerujem da smo uspostavom trajne zaštite Jabučke kotline osigurali budućnost Jadranskog mora i napravili važan korak ka održivom iskorištavanju pridnenih vrsta, posebice oslića i škampa. Ministarstvo poljoprivrede nastavlja s aktivnostima koje imaju za cilj poboljšanje stanja živih bogatstva Jadranskog mora, a sve kako bi se u konačnici osigurali stabilni ulovi i profitabilno ribarstvo – izjavila je ministrica poljoprivrede Marija Vučković

Znanstvenici su ove godine objavili da su mjere donijele rezultate jer su indeksi biomase porasli za dva do tri puta. Usvojen je i višegodišnji plan očuvanja male plave ribe u Jadranu, posebno važan za srdele i inćune. Ravnatelj Zavoda Aljoša Dupić na sastanku u Portorožu istaknuo je da povećanje površine zaštićenih područja u moru treba donijeti obostranu korist za sektore ribarstva i zaštite prirode.

– Očuvat ćemo bioraznolikost, povećati prinose ribarstva, ali i osigurati zdrave ekosustave koji doprinose ublažavanju i prilagodbi klimatskim promjenama – kazao je Dupić.

Čak 113 invazivnih vrsta

Povećanje temperature mora, unošenje invazivnih vrsta riba, povećanje temperature i razine mora, onečišćenje morskog ekosustava... sve su to problemi koji dovode do problema u ekosustavu. Europarlamentarac Tomislav Sokol na jednoj od rasprava upozorio je da su potrebni konkretni prijedlozi kako Europska komisija može poticati otpornost ribarstva na klimatske promjene koje prijete i Jadranu gdje obitava 113 invazivnih vrsta od kojih je gotovo polovicu unio čovjek, a velik dio se nastanio zbog klimatskih promjena.

Vedran Nikolić iz Glavne uprave za okoliš EK i Eleni Hatziyanni iz Glavne uprave za pomorstvo i ribarstvo upozorili su nedavno da 81% staništa i 63% vrsta u europskim staništima nisu u dobrom stanju, a stanje u morskim staništima još je gore.

>> VIDEO Mačak po imenu Boris zadnje cetiri godine maskota je trznice u Gajnicama. Prodavaci i kumice ga hrane, a kupci ga maze.

 

Komentara 1

Avatar Največi hrva
Največi hrva
07:04 25.11.2021.

Zaprljat ćemo 30 posto Jadrana pod svojom jurisdikcijom a ostalih 70 posto če srediti strani turisti bez Boga i domoljublja.

Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije