Iako su zadovoljni što je popularni bećarac prije tri godine uvršten na UNESCO-ovu listu i trajno zaštićen kao svjetsko dobro nematerijalne kulture i baštine, slavonski etnomuzikolozi i glazbeni pedagozi smatraju da na tome ne treba stati. Drže da bi svoje zasluženo mjesto u tradicionalnoj šokačkoj glazbi trebao ponovno dobiti i svatovac, koji je bećarac gotovo u potpunosti istisnuo sa scene.
Riječ je o napjevu kojim su djevojke nekada najavljivale ceremonijal i ritual svatovskog obreda. – Svatovac je, nažalost, praktično nestao, iako je imao krasne tekstove koji su upućivani svim sudionicima svatova pojedinačno, od mladoženje i mladenke do roditelja, kumova i djevera. Za razliku od bećarca koji je ukalupljen u šablonu, svatovac se izvodio bez instrumentalne pratnje, a svako selo imalo je drugu pjesmu. U tome je njegova najveća vrijednost – kaže maestro Mihael Ferić iz Slavonskog Broda. Svatovac je na nacionalnoj razini uvršten na listu nematerijalne kulturne baštine, ali za UNESCO nije nominiran.
Riječ je, naime, o kompliciranom i dugotrajnom procesu s neizvjesnim ishodom, s obzirom na to da je riječ o napjevu s mnogo različitih melodija i varijanti. Štovatelji tradicijskog glazbenog izričaja drže kako bi ga trebalo vratiti u život. – Svatovac bi dao novi šarm cijeloj svatovskoj ceremoniji, a njegovim bismo povratkom obogatili i raznolikost našeg šokačkog izričaja – istaknuo je Ferić.
>> Prženi krumpirići na popis nematerijalne kulturne baštine
Maestro Mihael Ferić je u pravu te ga treba podržati u njegovom nastojanju za očuvanje kulturne baštine hrvatskog naroda u ovom globalističkom svijetu .