Zbog netransparentne politike plaća u javnim službama te zamrzavanja rasta osnovice sindikati i Vlada zaobilaznim su putevima povećavali kupovnu moć javnih i državnih službenika, zaključak je prezentacije pomoćnika ministra rada i mirovinskog sustava Marka Krištofa. Zaobilazni putevi rezultirali su raznim dodacima. Zbog dodataka čistačica zaposlena u školi ili na fakultetu ima 500 kuna veću plaću od one koja čisti u socijalnoj skrbi ili bolnicama iako obje imaju koeficijent od 0,62. Učitelj s 35 godina radnog staža ima najveću plaću, a dodaci mu nose gotovo pola primanja, a upravo tada ima pravo i na smanjenu satnicu.
Dodaci u koeficijent
– Sustav honorira radni staž i time se provodi dobna diskriminacija, zabranjena presudama Europskog suda pravde, a i demotiviraju se mlađi zaposlenici – ustvrdio je Krištof. Iz analize se vidi i da se od 2001. do danas pomoću dodataka najviše povećala plaća učiteljima s visokom stručnom spremom koji su dugo u službi, a najmanje zaposlenicima u kulturi. Zato u Ministarstvu pripremaju novi sustav obračuna plaće koji bi većinu dodataka mogao uključiti u koeficijent za obračun plaće. Na primjer, radiolog danas ima posebni dodatak za izloženost radijaciji, a Krištof smatra da je to okolnost koja mora biti uključena kroz koeficijent složenosti radnog mjesta.
U svakom slučaju, dodaci povećavaju masu za plaće oko 200 milijuna kuna godišnje, što Vladi nije prihvatljivo. Poruke Krištofa indikativne su s obzirom na to da u roku dva tjedna Vlada ponovno sjeda za stol s javnim službama razgovarati o temeljnom kolektivnom ugovoru. A netransparentna je i politika minimalne plaće. Oko 10 posto radnika, odnosno 140.000 ljudi u Hrvatskoj uračunava se u skupinu siromašnih, a oni primaju minimalac. Minimalna plaća u godini je krize, 2008., narasla 20 posto, na 2814 kuna, a zakon nije precizan, upozorila je Sanja Blažević s Ekonomskog fakulteta u Puli.
Još manji minimalac
– Minimalna plaća je zamrznuta iako bi, zbog negativnih trendova BDP-a, trebala biti niža – kazala je Blažević. Da smo doslovno primjenili zakon, minimalac bi bio 2900 kuna, a da se uključio utjecaj gospodarskog pada, bila bi 2400 kuna.
Zasto baka Marija nepokretna gospodja u 70 i nekoj godini radi 600 kuna za smece mora lezati u zatvoru 6 dana, a ministri, politicari, gradonacelnici, drzavna sluzba opljackala Hrvatsku i ne ide u zatvor ! Zasto ??? Kakva je ovoe ovo selekcija, zar zakon vrijedi za male i siromasne, nemocne a mocni brisu guzicu Ustavom HR ispricavam se javnosti HR ali mora se tako izraziti da bi se slika stvorila narodu !