U gradu Jeser Al Shagour vode se žestoke borbe između sirijske vojske i pobunjenika u kojima se koristi sve raspoloživo oružje. Sirijska vojska danas je opkolila taj grad s četrdesetak tenkova i od ranih jutarnjih sati topovima i minobacačima gađa položaje pobunjenika. Prvi put od izbijanja oružanih sukoba sirijska vojska upotrijebila je helikoptere kojima je bombardirala položaje pobunjenika u središtu grada. Gusti dim nadvio se iznad cijelog grada. Svjedoci tvrde da je sirijska vojska tenkovima ušla u grad te se vode ulične borbe između vojske i pobunjenika. Isto tako, svjedoci tvrde da je puno ljudi ubijeno i ranjeno te da ulice izgledaju jezivo, prekrivene leševima. Već dio grada je razrušen.
Pozivi na predaju
Sirijska vlast je preko državne televizije pozivala stanovnike Jeser Al Shagoura neka napuste grad, a pobunjenicima je uputila poziv na predaju. Prikazala je i polusatnu snimku na kojoj se vide pobunjenici koji su priznali da su ubijali sirijske vojnike, policajce i civile. Od žestokog sukoba u Tursku je izbjeglo oko 5000 ljudi. Libanonska novinarka Shirine Hamiei, koja se nalazi u Siriji, u telefonskom razgovoru ekskluzivno za Večernji list izjavila je:
– Situacija u većim gradovima Sirije iznimno je teška i napeta osim u glavnom gradu Damasku gdje se život normalno odvija kao da se u zemlji ništa ne događa. Demonstracije i sukobi nastavljeni su u svim većim gradovima – Homsu, Hami, Edlebu... Teško je doći do pravih i točnih informacija jer je novinarima zabranjeno izvještavanje iz krajeva u kojima se vode borbe i zapravo nitko ne zna pravu sliku što se ondje događa. Do nas dolaze kontradiktorne informacije. Naime, pristaše pobunjenika tvrde da vojska puca na civile, a pristaše vlasti optužuju pobunjenike da teroriziraju ljude.
Bježe investitori
Nemiri koji su izbili u Siriji doveli su do kolapsa gospodarsku situaciju. Strani investitori zamrznuli su investiranje u projekte koji su već bili dogovoreni, kao i u one čija je realizacija počela, te napuštaju Siriju. Zbog nastale situacije cijene hrane drastično rastu. Na svakom koraku osjeća se neizvjesnost. Većina Sirijaca zamjenjuje svoju valutu za devize, pa je tako zabilježen drastičan pad sirijske lire u odnosu na dolar.
U svim arapskim državama u kojima je neka hrvatska kompanija ulagala ili poslovala (Libija, Sirija i sl.) izbije nekakav rat. A u onim arapskim državama s kojima hrvatske kompanije praktički ne posluju (S. Arabija, Maroko i sl.) rata nema. A sve su diktatorske države bez ljuskih prava, slučajnost ili ...