Elitno se društvo proširilo u Osijeku. Pojačanje Herzbubi i Mallinu stiglo je iz Njemačke u Orakelu i Galinu. S njima su ove jeseni iz Masterrinda u Centar za unapređenje stočarstva (CUS) “doputovala“ još četiri vrhunska grla pasmine holstein za rasplod – Flash, Daydream, Tivano i Mania.
Jaka konkurencija
Na istoj osječkoj adresi živi 21 rasplodni bik koji godišnje proizvede ukupno oko 170.000 doza sjemena. Dovoljno je to za oplodnju oko 90.000 hrvatskih krava. - Dok je Orakel najbolji živi bik koji je ušao u Hrvatsku, Daydreamova baka je najskuplja do sada prodana holstein krava na svijetu. Prodana je za oko milijun američkih dolara jer je u 305 dana dala 17.400 litara mlijeka – hvali se Dražen Grgurić, voditelj proizvodnje osječkog CUS-a. Iza osmogodišnjeg Galina već je 86 kćeri, a tri se godine mlađi Orakel može pohvaliti brojnijim potomstvom – s njih čak 122. Na njemačkoj ljestvici najpoželjnijih bikova gdje konkurira 28.000 grla, Orakel je „dogurao“ do visokog 16. mjesta. Zbog “dobra glasa”, koji je stekao među osjemenjenim kravama, u Hrvatskoj je već “okićen” epitetom najboljeg.
Najskuplje sjeme
Velika su očekivanja pred ovim, oko tonu teškim bikom. Na njegovu, kao i jelovniku ostatka njegovih bikovskih sustanara svakoga se dana nađe određeni postotak proteina, sijeno lucerne te nešto zobi. - Ovdje nije bitan izgled nego ono što on daje. Ako se njegovo sjeme traži, vučete iz njega dok možete – tumači Grgurić. Kako bi se održali u rasplodnoj kondiciji, jednom tjedno u osječkom CUS-u iz bikova se, pomoću umjetne vagine, vadi sjeme. Na krave ne naskakuju jer bi se pod njihovom težinom slomile. Bikovi zbog toga “idu” jedan na drugoga. - Oko 30.000 doza sjemena jednoga bika možemo prodati ako je riječ o kvalitetnom grlu. Najveću cijenu postižu najbolji, a u svijetu se kreće između 300 i 500 kuna. I mi u Osijeku imamo sjeme najboljeg svjetskog bika O-mana, a cijena mu je 446,34 kune. Naš Orakel jedan je od njegova četiri sina. Njegova doza na hrvatskom tržištu stoji 59 kuna, a na vanjskom 25 eura – napominje Grgurić dodajući kako se bikovsko sjeme čuva na minus 196 Celzijevih stupnjeva, a uspješno se može upotrijebiti i nakon više desetljeća.