I DALJE HLADNO

Stiglo upozorenje Civilne zaštite: Vrijeme će nam i idućih dana stvarati probleme, na ovo treba pripaziti

Zagreb: Jutro u debelom minusu, a hladni val tek slijedi
Foto: Patrik Macek/PIXSELL
1/3
11.01.2024.
u 16:56

Izlaganje niskim temperaturama u hladno zimsko vrijeme može uzrokovati štetne posljedice na zdravlje te dovesti do nastanka ozljeda (ozeblina, promrzlina, smrzotina) i opće pothlađenosti tijela (hipotermija), što može imati i smrtni ishod, navodi DHMZ

Jače zahlađenje stiglo je u Hrvatsku, a zbog niskih temperatura treba biti na oprezu, upozorilo je Ravnateljstvo civilne zaštite. Ravnateljstvo podsjeća kako je Državni hidrometeorološki zavod (DHMZ) izdao upozorenje na hladne valove koji mogu djelovati na zdravlje. Zbog niskih temperatura, ističe se, treba biti na oprezu, mogući su neki zdravstveni rizici kod osjetljive populacije, ponajprije kod starijih, male djece i beskućnika.

"Hladni valovi, slično kao i topli, djeluju na ljude uzrokujući povećanu smrtnost i pobol. Međutim, dok je utjecaj toplih valova uglavnom koncentriran na 1-2 dana nakon njihove pojave, hladni valovi uzrokuju povećanu smrtnost s odgodom i nakon njihovog završetka. Premda je maksimum smrtnosti kod toplih valova izraženiji nego kod hladnih, ukupno povećanje smrtnosti je nakon hladnih valova veće nego nakon toplih valova", istaknuo je DHMZ. 

Upozorenje na hladne valove koji mogu djelovati na zdravlje
Foto: DHMZ

Kriteriji za pojavu hladnih valova koji mogu biti opasni za zdravlje ljudi, kako se pojašnjava, određeni su pomoću podataka smrtnosti i podataka temperature zraka u razdoblju od 1983. do 2008. Stupanj opasnosti određuje se prema stupnju povećanju smrtnosti: umjerena opasnost (povećanje smrtnosti za 5% iznad prosjeka), velika opasnost (povećanje smrtnosti za 7,5% iznad prosjeka) i vrlo velika opasnost (povećanje smrtnosti za 10% iznad prosjeka).

VEZANI ČLANCI:

Izlaganje niskim temperaturama u hladno zimsko vrijeme može uzrokovati štetne posljedice na zdravlje te dovesti do nastanka ozljeda (ozeblina, promrzlina, smrzotina) i opće pothlađenosti tijela (hipotermija), što može imati i smrtni ishod, navodi DHMZ te donosi preporuke za zaštitu od velikih hladnoća

 

  • Pratite vremensku prognozu i upozorenja o niskim temperaturama i nepovoljnim vremenskim prilikama te izbjegavajte izlazak, ako to nije prijeko potrebno.
  • Odjenite više slojeva tople odjeće, po mogućnosti od materijala koji zadržavaju toplinu (vuna, polipropilen, svila). Vanjski dio odjeće (kaput, jakna) treba biti nepropustan za vjetar i vlagu. Glavu zaštitite kapom koja prekriva oba uha, a ruke zaštite rukavicama. Usta je dobro prekriti šalom zbog sprečavanja direktnog udisanja hladnog zraka (posebno važno za bolesnike s bolestima srca i dišnih puteva). Izuzetno je važna topla, udobna zimska obuća otporna na vlagu.
  • Osobama koje boluju od kroničnih bolesti, posebno kardiovaskularnog i respiratornog sustava, preporučuje se izbjegavanje izlaganju niskim temperaturama u ranim jutarnjim i kasnim večernjim satima.
  • U slučaju kiše koja se ledi u dodiru s tlom, smrzavanja ili snijega na tlu, budite oprezni radi klizavih pločnika i kolnika te povećane mogućnosti padova i prijeloma kostiju.
  • Kod niskih temperatura treba izbjegavati teže fizičke poslove na otvorenom, kao i sve aktivnosti koje uzrokuju ubrzano disanje.
  • Pomognite obitelji, prijateljima i susjedima koji većinu vremena provode sami.
  • Nemojte zanemarivati osjećaj hladnoće i drhtavicu koji upozoravaju na potrebu utopljavanja i prekid boravka na hladnoći.
  • U slučaju da se kod onih osoba koje duže borave na otvorenom (izletnici, planinari, alpinisti, vojnici) pojave početni simptomi pothlađivanja ili ozeblina (trnjenje i gubitak osjeta prstiju uz blijedu kožu, ponekad i bol), treba odmah potražiti zagrijani prostor, skinuti vlažnu odjeću, pothlađenu osobu postepeno utopljavati zamatanjem u deke, ali nikako ne izlagati direktnom izvoru topline. Preporučuje se dati tople bezalkoholne napitke (čaj, juha) te potražiti stručnu medicinsku pomoć i nazvati: Hitnu medicinsku službu - 194 ili Centar za žurne službe - 112.

VIDEO Snijeg počeo padati diljem Hrvatske: Zabijelilo se i zagrebačko Sljeme

Vremenska prognoza

Kako stoji u prognozi vremena za 12. siječanj, na Jadranu će prevladavati sunčano vrijeme, dok će u unutrašnjosti biti promjenjiva naoblaka. Također, rijetko može pasti vrlo malo snijega. 

Vjetar će biti slab, u Gorskoj Hrvatskoj i umjeren sjeveroistočni, a na istoku zemlje sjeverozapadni. Na Jadranu će puhati umjerena do jaka bura, ponegdje s olujnim udarima. Najniža jutarnja temperatura zraka bit će od -9 do -4, na Jadranu većinom od 1 do 6 °C. Najviša dnevna od -2 do 3, duž obale i na otocima između 7 i 12 °C.

Komentara 2

DU
Deleted user
13:30 12.01.2024.

Nekada ne tako davno na -20 smo išli od Črnomerca pješice do firme jer tramvaji nisu vozili. Selska je bila zaleđena i nije se toliko solilo kao danas. I nitko se nije bunio.

Avatar Moodleen
Moodleen
18:34 11.01.2024.

Mi smo se ko klinci igrali na minus 20, bez adekvatne odjeće i obuće, uživali... A danas, na minus 1, upozorenja! Ha ha

Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije