Britanska vlada drži da nije dopušteno nošenje križa oko vrata na radnome mjestu, jer to nije pitanje vjere. Stoga će dvije Britanke podići tužbu protiv te vladine odluke na Europskom sudu za ljudska prava u Strasbourgu, jer drže da se time krše njihova temeljna ljudska prava. Polemika u Britaniji prilično se rasplamsala, a uključio se i canterburyjski nadbiskup Rowan Williams, jer poslodavci nakon takve vladine odluke imaju pravu dati otkaz radniku ako na ogrlici primijete križ.
Nadbiskup Williams drži da je to još jedan vladin “diktat” kršćanima i želja za marginalizacijom kršćana u javnom životu. A radi se, zapravo, o odgovoru vlade na žestoke reakcije iz Rimokatoličke crkve u Velikoj Britaniji na legalizaciju istospolnih brakova.
Članak 9 Europske konvencije o ljudskim pravima doslovce kaže da “svatko ima pravo na slobodu misli, savjesti i vjere: ovo pravo uključuje slobodu da promijeni svoju vjeru ili vjerovanje i slobodu da, bilo pojedinačno ili u zajednici s drugima, javno ili privatno, manifestira svoju vjeru ili vjerovanje bogoslužjem, poučavanjem, praktičnim vršenjem i obredima”, međutim britanska vlada tvrdi da nošenje križa u slučaju dviju Britanki nije “pitanje vjere” te da ne potpadaju pod spomenuti članak.
U Hrvatskoj se dosad nije pojavio nijedan takav sličan slučaj, premda je upravo križ jedan od vrlo čestih ukrasa. Bilo je rasprava o tome trebaju li raspela biti u javnim prostorima, no i tada se to pokazalo kao želja za pritiskom na Crkvu i marginalizacijom kršćana u javnosti, pa je pretpostaviti da bi britanski primjer doživio istu, ako ne i goru sudbinu.
Definitivno bi se to protumačilo svjesnim iritiranjem kršćana i zadiranjem u njihova prava i intimu, a sve kako bi se povećala nesnošljivost i netrpeljivost. Čega na našim prostorima ionako ima dovoljno, pa britanski slučaj križa oko vrata ne treba nužno forsirati.
Križ mora da se nosi, jer to je jedino sredstvo protiv sotone u šefu....