Iako razvodi počinju na sudu, Centar za socijalnu skrb u tim je postupcima nezaobilazan ako nije riječ o sporazumnom razvodu ili partneri imaju maloljetnu djecu. Njemu se sve češće obraćaju Karlovčani koji se odluče na razvod, a ne znaju odakle krenuti jer nemaju, kao Parižani u “gradu ljubavi”, Sajam razvoda.
- Obično misle da će sve završiti za nekoliko dana. No, postupak traje barem nekoliko mjeseci, i na to moraju biti spremni kad donose odluku o razvodu – kaže Mirjana Pogačić, ravnateljica Centra za socijalnu skrb.
Posredovanje i povjera
Taj nerijetko mučan postupak može završiti prilično brzo ako partneri sve sami dogovore, no u Centar će ih sud uputiti rješenjem o posredovanju ne uspiju li se složiti o razvodu, brizi o djeci... Postupak posredovanja mogu provesti u bilo kojem centru za socijalnu skrb u županiji.
U karlovačkom je centru u deset mjeseci ove godine provedeno 65 takvih postupaka. Lani su bila 83.
– Nema drastičnog porasta broja, ali ovih 65 postupaka znači da se prosječno šest parova, odnosno barem 12 djece, mjesečno nađe u takvoj situaciji. To je puno – kaže Mirjana Pogačić.
Kad završi postupak posredovanja, u kojem ne sudjeluju djeca, Centar supružnicima šalje stručno mišljenje koje oni u godinu dana trebaju dostaviti sudu i nastaviti brakorazvodni postupak. Nisu li se dogovorili kome će biti povjerena djeca, sud će zatražiti mišljenje Centra.
– Stručnjaci odlaze na teren, razgovaraju s djecom... To je vrlo zahtjevno, jer kada se roditelji razvode djetetu se ruši cijeli svijet i o tome svi, a posebno roditelji, moraju voditi računa – napominje Mirjana Pogačić.
Odluku o povjeri djeteta donosi sud i može, a ne mora, uvažiti mišljenje Centra, koji ih je ove godine dao 72.
Na sudu 102 žrtve nasilja
– Često roditelji djecu grubo iskorištavaju, svatko vuče na svoju stranu. Oni kojima dijete bude povjereno moraju učiniti sve da ono ima nesmetane kontakte i s drugim roditeljem, oba imaju roditeljsko pravo, ali i obveze i odgovornost – naglašava Mirjana Pogačić.
Među onima koji su se odlučili na razvod su brojne žrtve obiteljskog nasilja. Njih 259 zatražilo je ove godine pravnu pomoć Koraka, a čak 102 odvjetničko zastupanje na sudu u postupcima razvoda braka.
Koji centri sve su to umrežene i korumpirane institucije koje ne pomognu nikome. Osobno sam se sve dogovorio s bivšom i uredno plačam puno više nego što je po zakonu određeno. Ovdje u austriji je to puno bolje razrađeno nego tu u hrvatskoj. Tu je određeno čini mi se oko 1000kn. i za drugo ti se jebe dođeš po dijete i vratiš ga. Dobiješ ga u vrijeme koje hočeš no ovdje ne ima toćno nije ih briga dali si na poslu ili ne ako hoćeš dođi ako ne kazna.Ja se uskoro namjeravam oženiti s jednom vrlo dobrom osobom koja je iz slavonije no ona ima dijete a njen bivši nedorasla mamina maza pravi neprestano probleme i čovijek izbjegava plačanje za dijete a kamoli da nešto priušti malom. Ipak mislim da je uzrok njegova mama i on jerga je ona uvijek izvlaćila iz problema alkohol lopovluci pa i tuće po gostionama i eto našto mamine maze koje neznaju da se odmaknu od suknje dožive.Tu bi se centri trebali odlućno postaviti i pojedincima objasniti što je skrb o djetetu. Kako mu reči da se skrbi o nekomu kada nezna ni o sebi . Stvarno će sve doći i obiti se svima o glavu kada djeca porastu i pokažu dvojku takvima jer ne zaboravimo da djete pamti .Ja pitam svoju kčerku bi li voljela živjeti samnom ona ni jasno kaže da ako ti i mama budete zajedn ja to poštujem i viđam ju po svojim mogučnostima i neprestano smo u kontaktu .Zato svi pamet u glavu jer dijete je spužva i sve pamti...